"Najgorszy człowiek na świecie". Joachim Trier o ludziach w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 17:30
Joachim Trier lubi się przyglądać ludziom w kryzysie. - Robi to już od swojego debiutu, tylko zmieniają się rozdroża, na których stoją jego bohaterowie - opowiada dziennikarka filmowa Anna Tatarska. Najnowszy film reżysera - "Najgorszy człowiek na świecie" - na ekrany kin trafi 11 marca. 
Kadr z filmu Najgorszy człowiek na świecie
Kadr z filmu "Najgorszy człowiek na świecie"Foto: mat. prasowe M2 Films

Opowieść o kobiecie bez patriarchalnego nalotu

Film - nominowany do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) - to figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Jej bohaterka Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu. - Tradycyjne narracje filmowe chętnie konfrontują bohaterów z patetycznymi sytuacjami, z określonym problemem. Julie też ma na swojej drodze radykalne momenty, które przewartościowują jej życie, ale między nimi są mikrokonfrontacje, z którymi także my zderzamy się w codziennym życiu i wiemy, że mogą być one kluczowe - opowiada gość Czwórki. -  To moim zdaniem jest odświeżające w filmie stworzonym przez dwóch mężczyzn: Triera i Eskila Vogta, ale bez patriarchalnego nalotu. 

Doświadczenie - narzędzie do radzenia sobie z życiem

Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe, jest  jedną z najlepszych produkcji 2021 roku w zestawieniach takich redakcji jak "Vanity Fair", "Time", "The Guardian" oraz "Sight and Sound". Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej. 

"Najgorszy człowiek na świecie" - zwiastun PL / M2 Films

- Życiem Julii rządzi pewien chaos, ale Trier pokazuje to tak, że my, widzowie nie odczuwamy potrzeby osądzania jej. "Najgorszy człowiek na świecie" przypominam nam też, że nie zawsze musi być tak, że po 30., albo 40. będziemy mieć coś stałego. Ale jeśli będziemy otwarci na nowe doświadczenia, to nasz arsenał narzędzi do radzenia sobie z życiem nawet w tych najtrudniejszych momentach będzie rósł. I w tym sensie w ty filmie jest bardzo dużo nadziei - dodaje rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza.

Posłuchaj
20:27 CZWÓRKA HRAPKOWIDZ - najgorszy czlowiek 06.03.2022.mp3 Czy "Najgorszy człowiek na świecie" jest jednym z najlepszych filmów, które trafią na ekrany polskich kin w tym roku? (Hrapkowidz/Czwórka) 

Ludzie w najbardziej "odsłonionym" momencie życia

Film wyreżyserował Joachim Trier - wykształcony filmowiec, który ukończył duński European Film College, a następnie brytyjską uczelnię National Film and Television School, na której zrealizował kilka nagradzanych krótkometrażówek. Trier zadebiutował w 2006 roku obrazem "Reprise. Od początku, raz jeszcze", którym wygrał sekcję "Odkrycia" w Toronto. Potem nakręcił kolejne filmy: "Oslo, 31 sierpnia" i "Głośniej od bomb". W 2007 roku, trafił na listę 10 obiecujących reżyserów wg magazynu "Variety", a kolejne filmy ugruntowały jego pozycję  w nurcie kina skandynawskiego. - Z Joachimem Trierem mam osobistą relację, zakochałam się w jego pierwszym filmie i to zanim zawodowo zajęłam się kinem. On ma niezwykłą zdolność czułego dotykania ludzi, którzy są w najbardziej "odsłonionym" dla siebie momencie i podążania u ich boku. Ten filmowiec to wyjątkowa postać - podsumowuje Anna Tatarska. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Anna Tatarska (dziennikarka filmowa)

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 14.17

kul


Czytaj także

"Matki równoległe". Jaki jest najnowszy film Pedra Almodovara?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 20:40
- Pedro Almodovar jest twórcą transgranicznym i ukazuje miłość i pożądanie jako coś absolutnie uniwersalnego. Dlatego jego filmy są kochane przez wszystkich - podkreśla krytyk Adam Kruk. Najnowszy film hiszpańskiego reżysera - "Matki równoległe" - wejdzie na ekrany polskich kin 18 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sonata" o buntowniku i marzycielu przywraca wiarę w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:40
Na ekrany kin wchodzi film "Sonata" w reżyserii Bartka Blaschke. To historia Grzegorza Płonki, który po błędnej diagnozie przez 14 lat pozostawał w ciszy. Zdaniem Michała Sikorskiego, to nie jest opowieść o osobie z niepełnosprawnością, a o buntowniku i marzycielu. 
rozwiń zwiń