Jakie są "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 10:30
4 czerwca do kin trafią "Proste rzeczy" - film na pograniczu dokumentu i fabuły. Reżyser obrazu, Grzegorz Zariczny, zdradza, jak fabularnie pokazał historię Błażeja, naturszczyka z własną, niełatwą opowieścią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gnepphoto/Shutterstock

Posłuchaj
sandra drzymalska pap 1200.jpg
Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

W filmie "Proste rzeczy" młoda rodzina spełnia swoje marzenia o spokojnym życiu, z dala od zgiełku dużego miasta. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością.

Posłuchaj
15:18 czwórka hrapkowidz 30.05.2021.mp3 O "Prostych rzeczach" opowiada reżyser filmu (Hrapkowidz/Czwórka)

 

- W życiu zdarza się tak, że kiedy zaczynamy się troszeczkę zastanawiać nad swoim życiem, próbujemy zrobić podsumowanie, które ma zamknąć pewien etap, to zaczynamy o tych rzeczach myśleć i wtedy wracamy do sytuacji, wydarzeń, które się za nami ciągną i pozostają nierozwiązane - mówi Grzegorz Zariczny. - Z sytuacjami z przeszłości musimy się zmierzyć, choć z czasem wydają się bardziej skomplikowane, bolesne. To pomaga ruszyć do przodu, ale i zatrzymuje nas w rozwoju. Ten film trochę o tym opowiada. Bohater, Błażej, musi się zmierzyć z sytuacją, którą odkładał w swoim życiu - dodaje. 

Grzegorz Zariczny zwraca uwagę na gromadzenie emocji, które mogą w pewnym momencie wybuchnąć, czasem tam, gdzie tego nie chcemy. - Jeśli chcemy rozpakować taki bagaż, musimy do tego mądrze podejść, żeby nie skrzywdzić najbliższych wokół nas - dodaje. - Z tym wyzwaniem właśnie mierzy się Błażej Kitowski, gdy do jego rodzinnego życia w filmie wkracza wujek - oddaje. 

Posłuchaj także:

"Proste rzeczy" to film fabularny, ale tworzony metodą dokumentu. Na jego planie naturszczycy spotykają się z zawodowymi aktorami. - Tomek Schimscheiner jest aktorem dobrze uzbrojonym w warsztat aktorski. Na planie potrafił "uruchomić" główną postać Błażeja, który jest naturszczykiem, aby ten pracował na emocjach, na swoich doświadczeniach z własnym ojcem. 

To ważne, by aktor zawodowy umiał z czułością spojrzeć na aktora niezawodowego, na naturszczyka. To nie jest takie łatwe Grzegorz Zariczny

- Kiedy ma się Błażeja, który wchodzi do historii fabularnej z własnym doświadczeniem, własną emocją, własną przygodą, która dotyczy własnych relacji z ojcem, nieprzyjemną przygodą to jest to dla reżysera dar i ogromne szczęście. To coś wyjątkowego dla kina w ogóle - przyznaje gość Błażeja Hrapkowicza. - Warto znaleźć dla takiej osoby bezpieczne narzędzia pracy, żeby mogła opowiedzieć własną historię w strukturach fabularnych. Tomek Schimscheiner to jest taki aktor, który ma w sobie dużo pokory i umie dotrzeć do drugiego człowieka. Wiedziałem, że będzie zainteresowany drugą osobą, która jest z nim na ekranie - dodaje. 

Łącząc metody filmu dokumentalnego i fabularnego, ekipa filmowa dużo pracowała przy włączonej kamerze. Zdarzało się, że ujęcie trwało godzinę. - Staraliśmy się na planie znaleźć opowieść, która na spokojnie się wydarza - podkreśla reżyser. - To spokojnie płynęło, ale było uporządkowane. Chcieliśmy prosto opowiedzieć historię, jak sobie poradzić z niezałatwionymi relacjami z przeszłości - dodaje. 

Niemałe znaczenie miały na planie improwizacje. Wpływały na zmiany scenariusza, a nawet dzięki nim powstał tytuł obrazu. - Nie chciałem zabrać Błażejowi prawdy, którą on wnosi do tego filmu - podkreśla reżyser. 

Proste rzeczy / teaser / Nowe Horyzonty

Premiera filmu odbędzie się 4 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Grzegorz Zariczny

Data emisji: 30.05.2021

Godzina emisji: 14.14

pj

Czytaj także

Kinga Dębska: nuda nie jest znana ludziom ciekawym innych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:00
- Mam wrażenie, że obecna sytuacja ma nas czegoś nauczyć. Zmusić do zatrzymania się. Odnajduję się w niej całkiem dobrze - mówi reżyserka Kinga Dębska. - Myślę, że wielbicielom filmów, seriali, książek nuda teraz nie powinna grozić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w świecie filmu? Wyczekiwane nowości

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:20
- Mamy to! Za nami ostatni klaps na planie filmu "Inni ludzie" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej - poinformowali w sieci producenci filmowej adaptacji powieści Doroty Masłowskiej. Premiera kinowa planowana jest na jesień 2021 roku.
rozwiń zwiń