Trwa festiwal Nowe Horyzonty. "To kino, które dotyka"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 16:46
25 lipca we Wrocławiu rozpoczęła się jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce - Nowe Horyzonty. Na miejscu rozmawialiśmy o najciekawszych filmach i wydarzeniach 19. odsłony festiwalu.
Audio
  • 19. Nowe Horyzonty. Rozmowy o cielesności i testowanie granic (Hrapkowidz/Czwórka)
Sebastian Fabijański jako Marian, fotos z filmu Mowa ptaków Xawerego Żuławskiegio
Sebastian Fabijański jako Marian, fotos z filmu "Mowa ptaków" Xawerego ŻuławskiegioFoto: Velvet Spoon

 

mowa ptaków 1200 żuławski2.jpg
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Kino zmysłów i cielesności

Wolność, dotyk, zmysłowość to niektóre z tematów tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów. Hasłem przewodnim tegorocznej selekcji jest "Kino, które dotyka". Co się za nim kryje? - Chcemy, żeby ludzie poczuli ten dotyk na różne sposoby. Chcieliśmy pokazać, że ciało jest przestrzenią konfliktów politycznych, społecznych i kulturowych. Pokazujemy je w wielu kontekstach i stawiamy pytanie o to, do kogo ono naprawdę należy - mówiła Małgorzata Sadowska, selekcjonerka festiwalu.

Kino lat 70. to eksplozja twórczej wolności. W ramach festiwalu sprawdzamy, w jakim stopniu ta wolność okazała się utopią Małgorzata Sadowska


- To, co dziś zniknęło z filmów głównego nurtu można znaleźć w filmach art house'owych - przekonywał krytyk filmowy Adam Kruk. - Często to filmy bardzo odważne, dyskutujące o miejscu seksualności w kinie. Ciekawym przykładem są filmy choćby Albertiny Carri - zwracał uwagę gość Błażeja Hrapkowicza.

Co oznaczała liberalizacja kina lat 70.? Co reprezentowała? Komu przyniosła wolność? Czy kilkanaście lat temu było jej w kinie więcej? O tym w nagraniu rozmowy. 

W audycji posłuchamy też podsumowania pierwszych dni festiwalu przygotowanych przez Beatę Kwiatkowską POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: Małgorzata Sadowska (selekcjonerka festiwalu), Adam Kruk (krytyk filmowy)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

 

Czytaj także

Strach przed spoilerem. Nowa fobia?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Czy obsesyjny wręcz strach przed spolierami to nowe zjawisko? A może chodzi po prostu o chęć przeżywania filmu w sposób świeży i zgodny z intencjami twórców?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Midsommar. W biały dzień". Czy w horrorze nadal chodzi o to, by straszyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 16:17
- "Midsommar. W biały dzień" to nowy film Ariego Astera, o którym można powiedzieć, że obok Jordana Peela (autora "Uciekaj" i "To my") jest obcenie najgorętszym nazwiskiem w świecie kina grozy - mówił krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Kino zmysłów i cielesności

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 18:00
- Od pierwszej edycji pokazujemy kino, które dotyka, nie zawsze jest lekkie i wakacyjne. Chodzi o radykalność, bezkompromisowość, prowokację. W tym roku motywem przewodnim będzie ciało i cielesność - opowiadał Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Diego". Piłkarz, który nie udźwignął statusu boga

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:00
- Fenomenalnego piłkarza Diega przyćmiła gwiazda Maradony. Taką tezę w swoim filmie stawia Asif Kapadia i trudno się z nim nie zgodzić - przekonują krytycy filmowi Diana Dąbrowska i Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń