"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
Nel Kaczmarek jako Oliwia w filmie Ostatni komers
Nel Kaczmarek jako Oliwia w filmie "Ostatni komers"Foto: Jakub Socha / Galapagos Films / mat. prasowe

Posłuchaj
15:46 CZWÓRKA Hrapkowidz - ostatni komers 13.06.2021.mp3 Reżyser Dawid Nickel o "Ostatnim komersie" (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Posłuchaj
sandra drzymalska pap 1200.jpg
Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

Akcja "Ostatniego komersu" rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. - Nie jestem wielkim fanem kina coming-of-age, bardziej interesują mnie filmy o poszukiwaniu tożsamości w ogóle. Ale zauważyłem, że brakuje dzieł kultury polskiej, które odwoływałyby się do okresu dorastania i problemów nastolatków - mówi gość Czwórki. - Być może jest to kwestia tego, że w polskim kinie bardzo późno się debiutuje. Że mówiąc o "młodych twórcach" głównie chodzi o 40-latków, którzy mogą już nie być zainteresowani czasem dojrzewania. 

Ostatni Komers - zwiastun, w kinach od 18 czerwca / Moje Filmy 

Moi bohaterowie mało się ze sobą komunikują, bo grają ciałem. Dlatego zaprosiłem do współpracy Kasię Szugajew, która jest performerką i choreografką Dawid Nickel

Jak podkreśla rozmówca Błażeja Hrapkowicza jego film to hybryda własnej perspektywy, historii opisanej przez Annę Cieplak w książce "Musi być czysto" oraz inspiracji - w tym m.in. performance'u Alexa Baczyńskiego. - Spektakl, który obejrzałem w warszawskiej Galerii Foksal natchnął mnie to tego, by w filmie wykorzystać taniec. Zaakcentować czułość i dotyk. Pozwolić widzowi na podglądanie - opowiada twórca. - Śledzę Instagram, przeglądam to, co dzieje się w internecie. To inspiruje mnie bardziej niż inne dzieła filmowe.     

Posłuchaj także:


Zobacz także
telefon słuchawki dziewczyna shutterstock 1200.jpg
Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

W filmie występują m.in. Sandra Drzymalska, Mikołaj Matczak, Nel Kaczmarek, Zofia Świątkiewicz, Jakub Wróblewski oraz debiutujący na ekranie Michała Sitnickiego."Ostatni komers" ma już na swoim koncie nagrodę nagrodę Jury Młodych oraz nagrodę dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków. W tym miesiącu będzie pokazany w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Dawid Nickel (reżyser)

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 14.14

kul


Czytaj także

Kinga Dębska: nuda nie jest znana ludziom ciekawym innych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:00
- Mam wrażenie, że obecna sytuacja ma nas czegoś nauczyć. Zmusić do zatrzymania się. Odnajduję się w niej całkiem dobrze - mówi reżyserka Kinga Dębska. - Myślę, że wielbicielom filmów, seriali, książek nuda teraz nie powinna grozić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie filmy kryminalne. "Kino na granicy prawa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Polskie kino gatunkowe długo traktowane było po macoszemu, ale nie przez publiczność, która chętnie je oglądała. - To taki przypadek Patyka Vegi. Jego filmy odsądzane są od czci i wiary, a na seansach sala pęka w szwach - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń