Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:00
O jej roli w "Powrocie" Magdaleny Łazarkiewicz krytycy pisali, że to jeden z najlepszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. I do dziś zdania nie zmienili. 
Sandra Drzymalska na Festiwalu Filmowym w Wenecji - 29 sierpnia 2019 rok
Sandra Drzymalska na Festiwalu Filmowym w Wenecji - 29 sierpnia 2019 rokFoto: CLAUDIO ONORATI/PAP/EPA.

Posłuchaj
16:29 CZWÓRKA Hrapkowidz - sandra drzymalska.mp3 Jaka jest Sandra Drzymalska? Aktorka o swoich rolach i zawodowych marzeniach (Hrapkowidz/Czwórka)

Nie wiem, czy aktorstwa można się nauczyć. PWST traktowałam jako uczelnię, która przygotowuje do tego zawodu Sandra Drzymalska

"Znalazłam sposób na wyrażanie siebie"

Sandra Drzymalska pochodzi z Wejherowa i jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. - Po raz pierwszy pojawiłam się na scenie jako Maryja w jasełkach i to doświadczenie zostało ze mną na długo. Znalazłam sposób na wyrażanie siebie. Na uruchamianie emocji, które napędzają mnie jak paliwo - wspomina. - Pielęgnuję to wspomnienie z dzieciństwa, dbam, żeby pamiętać te uczucia, które mi wówczas towarzyszyły.

Posłuchaj także:

Dla mnie aktorstwo to ciągłe uczenie się i poznawanie samego siebie. Nie jest to łatwe, a czasami bywa nawet nieprzyjemne Sandra Drzymalska

Oddaję postaci swoje emocje

Zanim w 2018 roku zagrała pierwszoplanową rolę u Magdaleny Łazarkiewicz, wystąpiła m.in. w "Amoku", "Listach do M. 2", "Jest naprawdę ekstra" i w serialu "Belfer", ale to dzięki roli Urszuli Wysockiej w "Powrocie" zrobiło się o niej głośno. Sandra Drzymalska zagrała w nim dziewczynę z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. - Emocje, które przedstawiam na ekranie, są moimi emocjami i emocjami postaci, które gram. W pewnym sensie bohaterkom oddaję siebie, ale że nie mam bagażu traumatycznych doświadczeń, to zdarza się, że szukam w sobie uczuć, które mnie z nimi połączą. To kwestia wyobraźni i inspiracji - mówi aktorka. - Żeby podjąć się wyzwania i zagrać jakąś rolę, musi mnie ona zainteresować. Jeśli jest nieciekawa i nudna, to jak mam ją wiarygodnie "ożywić" dla widza? Dlatego wybieram bohaterki, które mają w sobie historię. To coś, co daje mi wolność interpretacji i co pozwala walczyć ze stereotypami.

POWRÓT - oficjalny zwiastun filmu [HD] / Pierwszy zwiastun

W 2019 roku Sandra Drzymalska wystąpiła w polsko-włoskim dramacie "Sole" w reż. Carlo Sironiego, gdzie wcieliła się w rolę ciężarnej polskiej emigrantki Leny, która zgadza się sprzedać swoje dziecko bezpłodnej, bogatej parze. Film został wyróżniony aż w dwóch kategoriach na Festiwalu Filmowym w Wenecji, zdobył także Europejską Nagrodę Filmową - Prix FIPRESCI.

Posłuchaj
05:07 CZWÓRKA Hrapkowidz - beata kwiatkowska 15.03.2021.mp3 "Każdy ma swoje lato" - Beata Kwiatkowska rozmawia z twórcami filmu (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Lato rozpięte między niewinnym śmiechem a poważną refleksją


Sprawdź także
deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Najnowszą produkcją, w której możemy oglądać Sandrę Drzymalską, jest film "Każdy ma swoje lato". Aktorka gra Agatę - zbuntowaną dziewczynę, która przyjeżdża do małego miasteczka gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek wykorzystuje chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć nieoczekiwanie ujawnia pilnie strzeżoną przez matkę Mirka rodzinną tajemnicę. - Wyobrażałem sobie ten film jako opowieść rozpostartą między komedią a dramatem, ale bez traumatycznego wydźwięku - opowiada reżyser Tomasz Jurkiewicz. - Dwie role pisałem pod konkretne aktorki, Anitę Poddębniak i Sandrę Drzymalską, z którymi pracowałem już wcześniej. Bardzo cenię w nich szczerość w dochodzeniu do pewnych emocji i realność, prawdę, które w sobie mają - dodaje rozmówca Beaty Kwiatkowskiej

Każdy ma swoje lato - zwiastun / AuroraFilmsPl

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sandra Drzymalska (aktorka)

Data emisji: 14.03.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Mateusz Pacewicz: dla mnie priorytetowe jest opowiadanie historii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:01
Nominowany do Paszportów Polityki Mateusz Pacewicz spędził jedną trzecią swojego życia, żeby stworzyć scenariusz do filmu "Boże Ciało". Jego praca nie poszła na marne. Film w ubiegłym roku film został dostrzeżony na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a w lutym powalczy o statuetkę Oscara. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie filmy kryminalne. "Kino na granicy prawa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:00
Polskie kino gatunkowe długo traktowane było po macoszemu, ale nie przez publiczność, która chętnie je oglądała. - To taki przypadek Patyka Vegi. Jego filmy odsądzane są od czci i wiary, a na seansach sala pęka w szwach - tłumaczy Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń