Mikurda o Żuławskim. "Niespełnione marzenie polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:20
To mógł być film na miarę "Gwiezdnych wojen". Dlaczego obraz Andrzeja Żuławskiego nie został dokończony? O tym i o swoim filmie "Ucieczka na srebrny glob" opowie reżyser Kuba Mikurda.
Kadr z filmu Ucieczka na srebrny glob
Kadr z filmu "Ucieczka na srebrny glob"Foto: mat prasowe

Ucieczka na Srebrny Glob - Official Trailer / Silver Frame

"Ucieczka na srebrny glob" to film dokumentalny w reżyserii Kuby Mikurdy. Sięga do 1975 roku, kiedy Andrzej Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii - eposu science fiction "Na Srebrnym Globie". To również opowieść o porażce tej realizacji - produkcja została bowiem wstrzymana przez władze PRL.

Zobacz także:

Obraz Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina - jeszcze przed "Gwiezdnymi wojnami" George'a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Pozostała tylko legenda, która nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. W audycji wysłuchamy też relacji z American Film Festival, którą przygotowała Beata Kwiatkowska.

***

Na audycję "Hrapkowidz" zaprasza Błażej Hrapkowicz - w niedzielę (14.11), po godz. 14.00.

kul/mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino film polski
Czytaj także

Jakie są "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 10:30
4 czerwca do kin trafią "Proste rzeczy" - film na pograniczu dokumentu i fabuły. Reżyser obrazu, Grzegorz Zariczny, zdradza, jak fabularnie pokazał historię Błażeja, naturszczyka z własną, niełatwą opowieścią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń