Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Gdynia
GdyniaFoto: Shutterstock/Robson90

W tym roku, w konkursie głównym, panuje różnorodność. Są epickie opowieści historyczne, kameralne kino psychologiczne i ekranizacje biografii Tomasz Kolankiewicz

Rekordowa liczba debiutantów

O główną nagrodę festiwalu - Złote Lwy - w tym roku powalczy 16 tytułów, w tym polski kandydat do Oscara "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego, "Hiacynt" Piotra Domalewskiego oraz "Zupa Nic" Kingi Dębskiej. - Tegoroczne nominacje pokazują obecny już od jakiegoś czasu trend, że w polskim kinie nadchodzi młodość, następuje pokoleniowa zmiana. Poza konkursem krótkometrażowym i "mikrobudżetami", gdzie pokazujemy filmów młodych twórców, także w konkursie głównym mamy debiutantów i twórców filmów drugich - mówi gość Czwórki. - Co więcej, w obrazach młodych reżyserek i reżyserów da się zaobserwować zwrot ku przeszłości. Mamy sporo filmów osadzonych historycznie, głównie w czasach PRL-u.

Posłuchaj
13:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwal w gdyni 15.09.2021.mp3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - co przyniesie tegoroczna odsłona? (Stacja Kultura/Czwórka)

Biopicki w natarciu


Posłuchaj też
Maria Dębska 1200 forum
Maria Dębska o roli Kaliny Jędrusik: starałam się dotknąć czegoś prawdziwego

W programie festiwalu dyżą reprezentację będzie miało także kino biograficzne. - Ten trend trafił na duży ekran z z literatury, gdzie reportaże i biografie cieszą się ostatnio olbrzymią popularnością - dodaje rozmówca Kasi Dydo. - Widzowie festiwalu zobaczą m.in. filmy o Kalinie Jędrusik i Zdzisławie Najmrodzkim. W Gdyni odbędzie się premiera "Śmierci Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego i z Wojciechem Mecwaldowskim w roli głównej. Zaprezentujemy też najnowszy film Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta o współczesnym artyście Danielu Rychalskim.  

Sprawdź także:

Jednego ze zwycięzców poznaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu. Platynowe Lwy za zasługi polskiego kina  w tym roki trafiły do Agnieszki Holland Tomasz Kolankiewicz

"Zezowate szczęście" na wielkie otwarcie

Laureatów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 25 września. Ale festiwal to nie tylko pokazy konkursowe i wręczanie nagród. - W tym roku przypomnimy m.in. twórczość Andrzeja Munka i Krzysztofa Kieślowskiego, bo zależy nam, żeby młodych zderzać ze starszymi. Żeby stworzyć platformę spotkań, rozmów o kinie i wymiany doświadczeń. Firmem otwarcia będzie "Zezowate szczęście" Munka, a w programie znajdzie się także niezwykły dokument "Ucieczka na srebrny glob" w reż. Kuby Mikurdy, który jest filmem o Andrzeju Żuławskim.

Ucieczka na Srebrny Glob - Official Trailer / Silver Frame

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

"Wszystko dla mojej matki". Niebezpieczne pragnienie miłości

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:00
Olka (Zofia Domalik) ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka, sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Spotyka tam Andrzeja (Adam Cywka) i Irenę (Jowita Budnik), którzy pochodzą z jej rodzinnej miejscowości. Wymusza na nich, aby zabrali ją na wakacje. To szansa, by dowiedzieć się więcej na temat swojej matki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy kochają komedie, ale nie znoszą tych romantycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 15:28
- W dzisiejszych czasach film i kino wciąż pełnią bardzo ważną rolę, ciągle chcemy oglądać filmy i one ciągle budzą w nas duże emocje i żywe reakcje - mówi profesor Barbara Giza, współautorka raportu "Polak w kinie". 
rozwiń zwiń