Tom Cruise znów jako Maverick. "Top Gun" wraca do kin

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 10:40
Trwa festiwal filmowy w Cannes. To właśnie tam odbyła się światowa premiera "Top Gun: Maverick" z Tomem Cruise'em w roli głównej. - Aktor ma opinię profesjonalisty w każdym calu, w każdy projekt angażuje się całym sobą - mówi Błażej Hrapkowicz. - Po tylu latach kariery Cruise wciąż przesuwa granice tego, co aktor może zrobić w kinie akcji i to jest godne podziwu. 
Tom Cruise, odtwórca głównej roli w serii Mission Impossible oraz Top Gun
Tom Cruise, odtwórca głównej roli w serii "Mission Impossible" oraz "Top Gun"Foto: Shutterstock/JStone

Dojście na sam szczyt w Hollywood to trudna sprawa, ale utrzymanie się tam przez kilka dekad jest jeszcze trudniejsze. To od wielu lat udaje się Tomowi Cruise'owi. - Kiedy rozmawiamy o Cruisie, to nie tylko mówimy o aktorze, ale także o fenomenie. O człowieku, któremu udało się coś, co wydaje się niemożliwe - mówi Błażej Hrapkowicz. - Od lat ma już swoją wierną publiczność, a jego nazwisko gwarantuje sukces finansowy. Dodajmy także, że Tom Cruise podejmował w trakcie swojej kariery wiele odważnych decyzji, grał odważne role i nie jest tylko i wyłącznie gwiazdą kina akcji.

Plan zdjęciowy zamiast habitu

Cruise miał być franciszkaninem, ale został aktorem. - Jako bardzo młody człowiek zaczął grać w młodzieżowym kinie. Pojawił się w filmach "The outsiders" Francisa Forda Coppoli czy "Wszystkie właściwe posunięcia" Michaela Chapmana. To wszystko filmy o młodych, zbuntowanych ludziach - mówi Patrycja Mucha, krytyk filmowy. - Rola zdemoralizowanego Joela Goodsena z "Ryzykownego interesu" z 1983 roku zapewniła mu pierwszą nominację do Złotego Globu. Potem otrzymał ich jeszcze sześć. Nagrodę zdobył trzy razy.


"Top Gun" i wielki przebój

Premiera pierwszej części filmu "Top Gun" odbyła się w 1986 roku. W Polsce opowieść o życiu amerykańskich adeptów szkoły lotniczej była jednym z największych przebojów wypożyczalni kaset VHS, a główny motyw muzyczny - piosenka "Take my breath away" grupy Berlin - obowiązkowym utworem na szkolnych dyskotekach. Dla odtwórcy roli głównej - Toma Cruise'a - film stał się przepustką do wielkiego świata. 

- Ten film zbudował markę Toma Cruise'a jako gwiazdy międzynarodowego kina. Wydarzyło się to dlatego, że Scott wiedział, jak Cruise'a kręcić i co z niego wyciągnąć. W tej roli jest on jest jednocześnie odrzucający w swojej bucie i bezczelności, jak i absolutnie uwodzicielski i urokliwy. To pokazuje scena w kantynie, gdzie próbuje poderwać dziewczynę - mówi krytyczka. - To, jak on wygląda, jego urok i jak się tam rusza, doskonale się wpisuje w sukces "Top Gun". Oczywiście to, jak potrafi zagrać również, ale także to, jak potrafi operować ciałem i mimiką.

Źr. Youtube/Berlin - Take My Breath Away (Official Video)

Maverick powraca

Po ponad 30 latach w służbie amerykańskiej marynarki wojennej Pete "Maverick" Mitchell (Tom Cruise) jest tam, gdzie powinien być - na szczycie. Jest mistrzowskim pilotem, testującym najnowocześniejsze maszyny. Kiedy staje na czele specgrupy szkolącej jej uczestników do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller) o kryptonimie "Rooster". Jest on synem przyjaciela Mavericka "Goosa", który przed laty zginął podczas jednej z misji.

Bohater musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości. Mierzy się ze swymi lękami i demonami, czego kulminacją będzie ostateczne poświęcenie tych, którzy zostaną wybrani do misji.

Źr. Youtube/Top Gun: Maverick - Official Trailer (2022) - Paramount Pictures


Nie tylko kino akcji

- Bardzo cenię Toma Cruise'a. Ciekawe jest, że on ma na koncie bardzo różnorodne role. Nie są to role tylko kina akcji, które zdominowały ostatnie lata jego kariery, w tym kolejne części "Mission Impossible" na czele - mówi gość Czwórki. - Nikt nie mówi o nim dzisiaj jako o dobrym aktorze. Być może dlatego, że jego najlepsza artystycznie dekada to były lata 80. i 90. i filmy takie jak "Urodzony 4 lipca" czy "Ludzie honoru". Być może dlatego, że nie dostał Oscara, a ja uważam, że to jest bardzo dobry aktor. Wiemy, że potrafi biegać i świetnie się bije, ale oprócz tego jego umiejętności aktorskie są naprawdę duże. Cruise nadal należy do ulubieńców Ameryki. 


Posłuchaj
20:23 CZwórka/Hrapkowidz - Top Gun/Cruise 23.05.2022.mp3 O rolach Toma Cruise'a i premierze filmu "Top Gun: Maverick" opowiada Patrycja Mucha, krytyk filmowy (Hrapkowidz/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Patrycja Mucha (krytyk filmowy)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 14.08

aw/kul

Czytaj także

"Downton Abbey" czy nowy "Doctor Strange"? Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:12
Polska produkcja "F***ing Bornholm", z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Grochowską, "Doctor Strange w multiwersum obłędu" Marvela, w którym powraca Benedict Cumberbatch, i "Downtown Abbey: Nowa epoka" w kinach. Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery weekendowe - "Boscy" i "Podpalaczka". Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 16:15
Jak co tydzień Łukasz Muszyński prezentuje filmowe premiery. Tym razem opowiada o filmach "Boscy" i "Podpalaczka", a także o zbliżającym się Festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń