Metki z przesłaniem sposobem na walkę o prawa pracownicze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:30
Odpowiedzialna moda nie ma nic wspólnego z doborem odpowiedniego koloru butów do torebki. Międzynarodowa organizacja Fairtrade International włącza konsumentów do walki o prawa pracownicze. Jak to działa?
Audio
  • Magdalena Płonka, autorka pierwszego podręcznika o odpowiedzialnej modzie o sprawiedliwym handlu (Czwórka/ Mamy to)
Metki z przesłaniem sposobem na walkę o prawa pracownicze
Foto: Glow Images/East News

"Made in China" to napis, który często znajdujemy na metkach, nabywanych przez nas ubrań. Zwykle znajdują się tam również informacje, z czego dana rzecz jest wykonana czy to, w jakiej temperaturze należy ją prać. Ale firmy, które wystarają się o przyznanie certyfikatu międzynarodowej organizacji Fairtrade International mogą na swoich metkach zamieszczać symbol, który przemyca jeszcze jeden istotny przekaz.

- Aby posiadać ten certyfikat producent musi szanować prawa pracownicze i prawa człowieka. Jeśli jest to fabryka w Afryce czy w Indiach, to ludzie tam zatrudnieni muszą mieć zagwarantowaną tzw. płacę minimalną, fabryka musi też spełniać warunki BHP, czy sanepidu - podkreśliła w Czwórce Magdalena Płonka, autorka pierwszego podręcznika o odpowiedzialnej modzie.

Czytaj także: Eko moda - chwilowy trend czy stała tendencja?

Ktoś zapyta, ale po co mi ta wiedza? Dość wspomnieć, że otrzymanie certyfikatu dla firmy nie jest łatwe. Kupując towar opatrzony takim znakiem, mamy pewność, że prawa ludzi, którzy go wyprodukowali są przestrzegane. Wzrost sprzedaży takich ubrań, ale też innych produktów opatrzonych symbolem "fair trade", zwiększa prawdopodobieństwo, że więcej firm będzie się ubiegać o to wyróżnienie. Zyskają ci, którzy znajdują się na końcu tego "gospodarczego łańcucha pokarmowego". Czyli kto?

- Bardzo często w ogromnych fabrykach, które produkują różne dobra, eksportowane potem na cały świat, nagminna jest przemoc wobec ludzi - w szczególności wobec kobiet. Tam bardzo często pracownicy są bici, pilnowani są przez uzbrojonych wartowników - obrazowała trudne warunki w meksykańskich fabrykach Magdalena Płonka. Podobnych miejsc na całym świecie jest wiele.

Więcej o odpowiedzialnej modzie możesz posłuchać w audycji "Mamy to".

(pkur/kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Garażówki - moda na alternatywne zakupy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:40
Zakupy w galeriach handlowych to obciach. Teraz w modzie są garażówki. Podpowiadamy jak zostać garażowym łowcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eko moda - chwilowy trend czy stała tendencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 14:00
Brytyjska projektantka Suzanne Lee hoduje materiał z zielonej herbaty, drożdży, cukru i garstki bakterii, z których po kilku tygodniach tworzy się organiczna tkanina. Lee "szyje" z niego bluzki, kurtki, kimona, a w zasadzie rzeźbi je, kiedy materiał jest jeszcze mokry i plastyczny. - Projekt jest ciekawy, ale trudno mu wróżyć szansę na wielki sukces - powiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat modelingu wymaga twardego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:30
W powszechnej opinii modele i modelki prowadzą wspaniałe życie, w którym muszą jedynie dobrze wyglądać, a reszta przychodzi sama. Podróże w najpiękniejsze zakątki świata, popularność, duże pieniądze - to wszystko kusi miliony młodych ludzi z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kalesony staną się hitem mody?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:00
Kalesony to najbardziej wstydliwa dla mężczyzn część ich garderoby. Zakładają je najczęściej tylko przy najcięższych mrozach i to pod warunkiem, że nikt o tym nie wie. Dwie młode projektantki postanowiły to zmienić!
rozwiń zwiń