Eko moda - chwilowy trend czy stała tendencja?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 14:00
Brytyjska projektantka Suzanne Lee hoduje materiał z zielonej herbaty, drożdży, cukru i garstki bakterii, z których po kilku tygodniach tworzy się organiczna tkanina. Lee "szyje" z niego bluzki, kurtki, kimona, a w zasadzie rzeźbi je, kiedy materiał jest jeszcze mokry i plastyczny. - Projekt jest ciekawy, ale trudno mu wróżyć szansę na wielki sukces - powiedziała Anna Pięta.
Audio
  • Bio couture to nowy trend w świecie mody (Czwórka/Tędy po trendy)
Moda coraz częściej brata się z ekologią
Moda coraz częściej "brata" się z ekologiąFoto: Glow Images

Przyglądając się tematowi z boku, aż trudno uwierzyć, że coś takiego jest w ogóle możliwe. Składniki wykorzystywane przez Lee bardziej bowiem przypominają przepis na ciasto niż na ubranie. - Ona jednak utrzymuje, że wszystko się zgadza - przyznała ze śmiechem Anna Pięta, szefowa targów mody Hush, gość "Tędy po trendy". - Dla mnie to jest ciekawa idea. Fajnie się na nią patrzy, fajnie się jej słucha, bo ma w sobie rzeczywiście bardzo dużo pasji, gdy o tym opowiada. Mam natomiast dużo wątpliwości, czy uda się to znacząco zaadoptować do naszej rzeczywistości w szybkim czasie. Nie nazwałabym jednak tego trendem, bo skala jest za mała - przekonywała Pięta.
Od dłuższego czasu da się jednak zauważyć u projektantów mody i producentów ubrań chęć przypodobania się odbiorcom za sprawą promowania swoich produktów metką "eko". - Tak, mamy swoiste zderzenie - z jednej strony ubrania z bakterii, z drugiej 3D i niesamowite technologie, które pomagają w produkcji niesamowitych tkanin. Z drugiej zaś ciuchy, które pomagają stymulować hormony, ubrania przyjmujące temperaturę skóry i nasze ph. Bardzo dużo tego jest. Wiele firm rzeczywiście dostrzega ten trend ekologiczny i odnajduje się w nim - wyjaśniła ekspertka.
PRZECZYTAJ: Moda? Styl życia oparty o wartości? Czym jest "eko-eto"?

W świecie mody pojawiło się w związku z tym określenie bio couture. - To co robi pani Suzanne Lee pewnie na zawsze pozostanie w niszy, bo nie za bardzo dostrzegam, jak mogłoby się to rozwinąć - uważa Pięta. Dodała jednocześnie, że eko moda to pewnego rodzaju pułapka. - Gdy rośnie popularność danego trendu, wrzucamy do niego wiele rzeczy, które de facto nie są z nim związane - stwierdziła.
Więcej o eko modzie, oryginalnych projektach i trendach dominujących w Polsce - w nagraniu audycji "Tędy po trendy".
ac,tj

Czytaj także

"Etyka w modzie" jest modna

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
"Etyka w modzie” to kompletny przewodnik po kontrowersyjnym temacie etycznych postaw w modzie. W Polsce to jedyna tak obszerna publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia bielizny - od pantalonów do stringów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:20
Najlepiej wygląda, gdy jest, ale jej nie widać. Przynajmniej pod ubraniem. Kiedy występuje w roli głównej powinna zapierać dech w piersiach i rozpalać zmysły. Bielizna - mroczny obiekt pożądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fashion truck, czyli butik mobilny

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 10:00
Po food truckach przyszła moda na fashion trucki. Teraz oprócz hamburgerów i frytek możemy delektować się modą na kółkach. - Modowe ciężarówki pełnią nie tylko funkcję butików, ale są także miejscem, gdzie można przyjść i pogadać - opowiada blogerka Harel. - W gigantycznej galerii handlowej nie ma mowy o takiej atmosferze. Ani o takim asortymencie.
rozwiń zwiń