Patriotyczny savoir-vivre w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:26
Umieszczanie symboli narodowych na ubraniach, stawanie na baczność przy okazji hymnu, czy też znajomość wszystkich jego zwrotek, to tylko część wątków, które poruszyliśmy. Co wypada, a czego lepiej unikać?
Audio
  • Zniszczonej flagi nie można wyrzucić do kosza, lecz spalić w dyskretny sposób (Czwórka/Mamy to)
Dobrych zwyczajów związanych z traktowaniem narodowych symboli warto uczyć już najmłodszych
Dobrych zwyczajów związanych z traktowaniem narodowych symboli warto uczyć już najmłodszychFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Często można się spotkać z przypadkami, że ktoś wywiesił flagę z okazji święta państwowego i... zapomniał jej zdjąć, w związku z czym powiewa ona bez przerwy od maja do lutego. W audycji "Mamy to" dyplomata Jan Wojciech Piekarski wyjaśnił, że jest to mały nietakt. - Nie ma prawnych przeciwskazań, o ile jest ona zadbana, czysta. Ale kłóci się to z logiką, chociażby dlatego, że wywieszanie flagi przypisane jest raczej instytucjom państwowym, a nie balkonom mieszkań prywatnych.
A co zrobić, gdy flaga się ubrudzi i nadaje tylko do zniszczenia? W jaki sposób dyskretnie się jej pozbyć? Czy symbole państwowe można używać na gadżetach typu kubek albo zastawie stołowej?
Tego dowiecie się z audycji, której tematem przewodnim był patriotyczny savoir-vivre.
***
Tytuł audycji: Mamy to
Poprowadził: Patryk Kuniszewicz
Gość: Jan Wojciech Piekarski (dyplomata)
Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji: 12.00
ac, pg

Czytaj także

Dnia Niepodległości nie musimy świętować w jedności

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 09:00
- Jako Polacy jesteśmy wspólnotą polityczną, ale w ramach tej wspólnoty mamy bardzo różne opinie o tym, jak dziś funkcjonuje państwo - mówi Łukasz Warzecha, publicysta. - Sztuczne oczekiwanie jedności to błąd - dodaje. - Oddzielne świętowanie nie jest powodem do rozpaczy - zgadza się z nim Jakub Majmurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy młody Polak jest patriotą?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:30
2014 rok to czas ważnych dla Polski rocznic. Mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej, 70 lat od Powstania Warszawskiego i 25 od 4 czerwca 1989, czyli pierwszych częściowo demokratycznych wyborów. Czy te daty są jeszcze ważne dla młodych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm i historia dobrze się sprzedają. Ale też uczą!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 18:22
Można w ciemno zakładać, że film Jana Komasy "Miasto 44" będzie frekwencyjnym hitem drugiej połowy 2014 roku. Wysokobudżetowa produkcja jest kolejnym w ostatnim czasie obrazem historycznym. W polskiej kulturze zapanowała moda na historię. Rodzi się jednak pytanie, czy wynika to z prawdziwej potrzeby twórców, aby o pewnych wydarzeniach opowiedzieć na nowo, czy też jest zagraniem czysto komercyjnym?
rozwiń zwiń