Polskie Radio
Section05
Marsz Niepodległości

"Zjawiska nazizmu są marginalne w Polsce"

- Bardzo ucieszyło mnie i pozytywnie zaskoczyło to, jak wiele osób kojarzonych z prawą stroną sceny politycznej z powagą potraktowało wydarzenia na tegorocznym Marszu Niepodległości. Wychodzi to poza logikę plemiennego sporu, która dominuje w naszych mediach – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O wszczęciu przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście śledztwa ws. propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości mówili także publicysta Marek Król i Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Marsz Niepodległości prokuratura faszyzm 11 listopada Święto Niepodległości policja Marek Król Jacek Liziniewicz rasizm

NASZ WYWIAD Tyrmand: wpis Tuska wzmocni PiS [WIDEO]

- To tylko zabierze mu wyborców, wzmocni Prawo i Sprawiedliwość oraz eurosceptyczne ruchy w Europie Środkowo-Wschodniej. Tusk angażuje się w politykę swojego kraju, podczas gdy jego rola polega na tym właśnie, żeby tego nie robić - mówił o tweecie szefa RE w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Matthew Tyrmand, działacz społeczny, publicysta i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Matthew Tyrmand Donald Tusk Marsz Niepodległości Unia Europejska Mariusz Błaszczak TYLKO U NAS

"To była zniewaga, jakiej dawno nie słyszeliśmy"

Nie milkną echa Marszu Niepodległości w Warszawie. Po wypowiedzi szefa liberałów Guy’a Verhofstadta podczas debaty w Parlamencie Europejskim, głos zabrał także Jan Tomasz Gross, który napisał na łamach dziennika „New York Times”, że uczestnicy marszu mieli m.in. wznosić okrzyki „sieg heil!” oraz „Ku Klux Klan!”. Reduta Dobrego Imienia złożyła już dwa pozwy przeciwko europarlamentarzyście. Gościem Polskiego Radia 24 była prezes organizacji Mira Wszelaka. 
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Unia Europejska Święto Niepodległości Warszawa Guy Verhofstadt Reduta Dobrego Imienia Jan Tomasz Gross

Felieton Grossa nt. Marszu Niepodległości. Komentarze w USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek skrytykował Jana Grossa za komentarz w dzienniku New York Times, w którym amerykański socjolog  twierdzi, że obecne polskie władze są odpowiedzialne za rozpalenie neofaszystowskich nastrojów. Ambasador zarzucił autorowi przedstawianie tendencyjnego, nieprawdziwego i pełnego uprzedzeń obrazu Polski. W PR24 Jan Pachlowski sprawdzał komentarze w USA na temat felietonu Grossa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Tomasz Gross Marsz Niepodległości USA Święto Niepodległości Jan Pachlowski

"Schetyna oddala realizację projektu zjednoczonej opozycji"

Poseł PSL – Piotr Zgorzelski – zdementował słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, jakoby zapowiedziany przez niego wniosek o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło był konsultowany z kierownictwem Ludowców. Zapowiedział jednocześnie, że najprawdopodobniej jego ugrupowanie nie poprze propozycji lidera PO. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Schetyna Marsz Niepodległości Platforma Obywatelska Polskie Stronnictwo Ludowe rząd Beaty Szydło