1 proc. podatku jest jak budżet miasta

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 13:24
W ramach rozliczenia z fiskusem możemy przekazać 1 proc. podatku na rzecz instytucji pożytku publicznego. Warto podejść do tego świadomie i zastanowić się, kogo i dlaczego chcemy wesprzeć.
Audio
  • 1 proc. podatku jest jak budżet miasta (Mamy to/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Mogłoby się wydawać, że 1 proc. to nieduża kwota, ale z punktu widzenia fundacji i organizacji pozarządowych każdy datek ma znaczenie, bo nasze kilkuzłotowe wpłaty tworzą wspólnie niemałe sumy. – Jak się zbierze po kilka złotych od każdego podatnika, to się uzbiera ponad 400 mln złotych, a 400 mln to roczny budżet 100-tysięcznego miasta. Za taką kwotę można założyć przynajmniej dziesięć banków – poinformował Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu bankier.pl.

Olga Janaszek, przedstawicielka jednej z fundacji, stwierdziła w audycji, że podatnicy przekazując 1 proc. "dobrze inwestują społecznie". – Warto mieć kontrolę przynajmniej nad cząsteczką pieniędzy, które wpłacamy do budżetu, niż nie mieć jej wcale – zauważyła Justyna Majchrzak.

Pełna lista organizacji, na rzecz których można przekazać część swojego podatku, dostępna jest na stronie internetowej resortu pracy i na serwisach ekonomicznych.

***

Tytuł audycji: Mamy to
Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak
Gość: Łukasz Piechowiak (główny ekonomista serwisu bankier.pl), Olga Janaszek (przedstawicielka fundacji)
Data emisji:
12.01.2015
Godzina emisji: 12.00
(iwo, ac)

Czytaj także

Koniec z rozliczaniem PIT-ów samemu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:30
2014 to ostatni rok, gdy sami będziemy musieli rozliczać swoje PIT-y. Przed nami duże zmiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawiłości rozliczeń podatkowych. Jak wydobyć PIT spod ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 02:00
Pilne sprawy związane z fiskusem trapią teraz wielu Polaków. Do końca tego miesiąca należy złożyć w urzędach skarbowych roczne rozliczenie podatkowe. Co jednak mają zrobić Polacy, którzy pracują w Holandii? Jak należy postąpić w przypadku, gdy pracodawca bankrutuje i nie wysyła nam PIT?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedsiębiorcy: prawo o działalności gospodarczej trzeba pisać od nowa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 17:00
Niewielkie, często jednoosobowe przedsiębiorstwa wytwarzają niemal połowę naszego PKB. Płacą coraz wyższe podatki. Od przyszłego roku wzrośnie wysokość podstawowych składek ZUS! Tymczasem w expose pani premier padła zapowiedź stworzenia nowej ustawy o działalności gospodarczej. Jakich zmian oczekują mali i średni przedsiębiorcy?
rozwiń zwiń