Piosenki na 100-lecie: Hey "Moja i twoja nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:42
- Najsłynniejsza charytatywna piosenka polskiego rocka została napisana za zamówienie. To była pierwsza połowa lat 90., kiedy ruszała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - opowiadał Konrad Wojciechowski, autor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
Audio
  • "Moja i twoja nadzieja" - pierwsza polska piosenka charytatywna (Muzyczny lunch/Czwórka)
Koncert Twoja i moja nadzieja przed warszawską siedzibą TVP (1997)
Koncert "Twoja i moja nadzieja" przed warszawską siedzibą TVP (1997)Foto: PAP/P. Wierzchowski

aya rl pap 1200.jpg
Piosenki na 100-lecie: Aya RL "Ulica miasta"

- Jerzy Owsiak zamówił tę piosenkę u zespołu Hey. Najpierw o napisanie słów do utworu został poproszony Piotr Banach, który... nie poradził sobie z tym zadaniem. Nawet współcześnie pytany o tamtą historię opowiada, z wyraźną ulgą, że to nie on musiał mierzyć się z tą materią - mówił dziennikarz.

- Słowa do utworu napisała Katarzyna Nosowska. Piosenka stała się wielkim przebojem - soundtrackiem akcji charytatywnych. Podobnych piosenek powstało potem mnóstwo, ale "Moja i twoja nadzieja" była pierwszą - opowiadał.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

Czytaj także

Scandinavian Feelings. "Tak brzmi Północ w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:05
- Wszystko zaczęło się od muzyki Ólafura Arnaldsa i Larsa Danielssona, potem pojawiła się myśl, by stworzyć krążek, na którym znajdą się skandynawskie brzmienia, ale niekoniecznie topowi wykonawcy - mówi Maria Holka, kompilatorka płyty "Scandinavian Feelings" - Czwórkowej "Płyty tygodnia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela ze Wsi Warszawa o płycie "Re:akcja mazowiecka"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 13:04
"Re:akcja mazowiecka" to już 8. długogrający album Kapeli ze Wsi Warszawa. - To wyjątkowa płyta - zapewniały Magdalena Sobczak i Sylwia Świątkowska, instrumentalistki i wokalistki Kapeli goszczące w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Growing Young" Oly - wrażliwość w wyrazistym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:05
- "Growing Young" to utwór opowiadający o dorastaniu i jednoczesnej chęci zatrzymania w sobie dziecka  - opowiadała wokalistka Oly Aleksandra Komsta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

L.U.C. i Tomasz Kot: na "Good L.U.C.K" grzebiemy się w mentalnym basenie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:05
16 marca odbyła się premiery nowej płyty człowieka-orkiestry, czyli L.U.C.-a. - Patrząc jak Łukasz pracuje nad "Good L.U.C.K" zaskoczyło mnie to, jak on naraz potrafi ogarnąć wiele wątków.  
rozwiń zwiń