Karo Glazer - jedna z najważniejszych polskich songwriterek pisze utwór dla UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 15:59
Organizatorzy International Songwriting Competition (ISC) ogłosili w Nashville (USA) w maju 2020 listę laureatów najnowszej edycji największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla songwriterów na świecie. W tym roku w gronie zwycięzców, po raz pierwszy w historii konkursu, znalazła się polska artystka. Drugie miejsce przyznano Karo Glazer i jej kompozycji “Flying Circle”. 
Audio
  • Karo Glazer na podium International Songwriting Competition (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/kudla

To wielki sukces polskiej muzyki za granicą, zwłaszcza że w jury zasiadały gwiazdy światowej klasy w tym m.in. Dua Lipa, Tom Waits, John Mayall i Danilo Perez czy członkowie zespołu Coldplay. W gronie jego laureatów znaleźli się do tej pory m.in. Gotye, Lindsey Stirling, Kimbra, Gregory Porter, Bastille i Omar Sosa. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 18 000 piosenek z ponad 140 krajów na świecie.Karo, wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna ujęła jury utworem "Flying Circle". Zaśpiewany jest w całości scatem i ku zdziwieniu wielu, nie padają w nim żadne słowa. W nagraniu zwycięskiego utworu brali udział legendarni muzycy: Mike Stern, John Taylor, Lars Danielsson i Andrzej Olejniczak. Artystka zdradza, że do skomponowania utworu nakłonił ją basista Richard Bona, który zaraził ją miłością do afrykańskich rytmów. 
Jaki jest przepis na tak duży międzynarodowy sukces? Zdaniem Karo, to bycie sobą. - Do dziś pielęgnuję w sobie małą dziewczynkę. Dla mnie tworzenie muzyki to nie tylko pasja, ale i zabawa. Słuchajmy siebie, nie innych, zwłaszcza tych, którzy nie wróżą nam zrobienia kariery "Flying Circle" było czymś zupełnie innym , była zaśpiewana skatem, jednocześnie ma zapadającą w pamięć przyjemną melodię - mówiła.
- Jestem wielką marzycielką, ale zawsze staram się znaleźć sposób na realizację swoich marzeń. Nie kalkuluję tworząc muzykę i nie myślę o tym, czy ona się sprzeda, czy nie. Skupiam się na tym, by moja muzyka niosła energię i światło.
Obecnie Karo pracuje nad polskim utworem dla UNESCO w ramach światowej akcji #weRculture. Propozyję napisania utworu dostała tuż po ogłoszeniu wyników International Songwriting Competition i ma być odpowiedzią na międzynarodową pandemię COVID-19. 

***  

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Karo Glazer

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 13.05

ac/kul

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dla maturzystów. Maciek Szajkowski daje korki z biologii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:00
- Nie byłem orłem z biologii, bo za moich czasów mało kogo interesowała budowa pantofelka czy żaby błotnistej - śmieje się Maciek Szajkowski. - Ale w muzyce zawsze podobały mi się naturalne dźwięki i organiczne melodie - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr "Stiff" Stefański: Dym wydał płytę, teraz szykuje spektakl

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:10
Dym to kolektyw tworzony w Trójmieście m.in. przez Piotra "Stiffa" Stefańskiego. Muzyk opowiadał w Czwórce, jak wygląda dziś, w czasach izolacji, życie członków składu, oraz o codzienności w kolektywie S.I.E. Zapowiadał też powrót na scenę z multimedialnym wydarzeniem.
rozwiń zwiń