Alibabki - nieświadome prekursorki jamajskiej muzyki w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:05
- 55 lat temu Polska była zamknięta za żelazną kurtyną, nie docierała tu muzyka z Zachodu. I Nagle w wydawnictwie PAX, zespół harcerski wydaje płytę "W rytmach Jamajca Ska" - opowiada Janusz "Yasman" Kusz - jeden z pomysłodawców bardzo ciekawego i radosnego projektu "Tribute To Alibabki". 
Alibabki, Televariete (8.11.1967)
Alibabki, Televariete (8.11.1967)Foto: archiwum Wandy Narkiewicz-Jodko

Maciej Szajkowski, prowadzący "Muzyczny Lunch", ocenia, że ta płyta to było wydarzenie, które zmieniło słowiańszczyznę. 


Posłuchaj
08:54 czwórka muzyczny lunch 16.09.2020.mp3 Jak doszło do powstania płyty "Tribute to Alibabki" opowiada Janusz "Yasman" Kusz, inicjator przedsięwzięcia (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

- Wydanie płyty "W rytmach Jamajca Ska" to było coś dziwnego, szalonego. Nie sposób było przejść koło tego obojętnie, nie sprawdzając, jak do tego wydarzenia doszło, co się stało kto to zainicjował - wspomina gość Czwórki. - Udało mi się skontaktować z Alibabkami, odbyć pierwszą rozmowę. Przyznam, że żałowałem, że tej rozmowy nie rejestruję - tyle pięknych historii. Krok po kroku zdobywaliśmy zaufanie zespołu Alibabki, one patrzyły na mnie z lekką rezerwą - bo to inne środowisko, nie spodziewały się, że ktoś tę płytę pamięta. To była pierwsza katalogowa płyta zespołu Alibabki - dodaje. 

Na płycie Alibabek znalazły się 4 nagrania w nowym, nieznanym stylu - ska. Historia, jak piosenki trafiły na płytę przez każdego z jej twórców wspominana jest inaczej. Punktem wspólnym jest płyta Byrona Lee, która najprawdopodobniej wpadła w ręce Juliusza Loranca, kierownika muzycznego Alibabek. Loranc chciał stworzyć z Alibabek zespół popowy. 

- Nieświadomie Alibabki powielają model jamajski, dostały nuty, polecenie by zaśpiewać i zaśpiewały - mówi Yasman. - Jeden z tekstów napisał np. Wojciech Młynarski. Wszystkie te teksty odnoszą się do ska, więc jakaś wiedza na temat ska musiała istnieć. Niestety autorzy tekstów już nie żyją, więc nie możemy ich zapytać, skąd ją czerpali. Nieświadomie Alibabki stały się prekursorkami jamajskiej muzyki w Polsce - dodaje. 

Czytaj także:

"Tribute to Alibabki" to album hołd dla legendy polskiej muzyki - żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. - Do udziału w tym przedsięwzięciu nikogo nie trzeba było namawiać - mówi gość Czwórki. 

"Tribute to Alibabki" to Płyta tygodnia Czwórki >>>

Album zawiera nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae. Odpowiedzialna za warstwę muzyczną grupa The Bartenders zaprosiła do współpracy wielu znanych polskich wokalistów. 

Tribute to Alibabki/Alibabki & The Bartenders - "Już nie twist" 2016


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Janusz "Yasman" Kusz

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 13.20

pj

Czytaj także

Sutari o płycie "Siostry Rzeki": od dawna chciałyśmy ją wyśpiewać

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 00:00
Sutari powracają z kolejnym krążkiem. "Siostry Rzeki" to dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. - Na tej płycie unosi się wibracja i duch - oceniał gospodarz audycji Maciej Szajkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzenie Europy - bezpieczny folkowy festiwal

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 00:00
- Po raz szósty organizujemy Korzenie Europy - zaprasza Lidia Krawczyk, dyrektorką Domu Kultury Świt w Warszawie. - Po praz pierwszy będzie to wydarzenie dwudniowe - głównie dlatego, żeby móc spotkać się w większym gronie, ale w sposób bezpieczny - podkreśla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tany". Karolina Cicha z nową płytą w kooperacji z Kayah i Czarnecką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:49
- Było wiadomo, że ciśniemy w polkę, disco-polkę, cytaty z Janowa - opowiada o pracy nad krążkiem Karolina Cicha. - Zapędzam się w różne rejony, ale tak naprawdę od paru lat konsekwentnie inspiracją mojej muzyki jest Podlasie. 
rozwiń zwiń