Gono: kiedyś myślałam, że piosenki mogą pisać tylko Nosowska i Osiecka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 18:40
Najpierw była "Honda", potem "Atleta", teraz przyszła pora na nagraną z lessmanem "Karmę". - Rozpędzam się i ciągle mam apetyt na więcej - śmieje się Gono.
Gono i Damian Sikorski.
Gono i Damian Sikorski.Foto: Piotrek Truszkowski/Czwórka

Gono to pseudonim artystyczny Małgorzaty Majerskiej - wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów oraz aktorki, która po ukończeniu Akademii Teatralnej w Warszawie rozpoczęła pracę nad debiutancką płytą. - Muzyka była pierwsza, ale na długo porzuciłam myśl o solowej karierze. Wydawało mi się to nieosiągalne. Szkoła teatralna utwierdziła mnie w tym przekonaniu, że jeśli mam z czymś wyjść do ludzi, to musi to być genialne - wspomina gość Czwórki. - Aktorstwo pojawiło się, kiedy skończyłam szkołę muzyczną pierwszego stopnia. Poszłam w tę pasję i nadal śpiewałam, ale tylko w teatrze.

Wszystko zmieniło się w sylwestra, na przełomie 2019 i 2020 roku. - Nad ranem siadłam na łóżku, wyciągnęłam kartkę i zaczęłam pisać. Wtedy dotarło do mnie, że to jest to, co zawsze chciałam robić najbardziej - opowiada artystka. - Muzyka wróciła do mnie, a wraz z nią zaczęli pojawiać się ludzie, z którymi mogłam ją robić.

"Hondę" stworzyła z pianistą i producentem Kubą Matuszczykiem, przy drugim singlu, "Atleta", pracowała z Michałem Aniołem. - Z Michałem poznaliśmy się przy pracy nad serialem "Bunt". Ja w nim grałam, on pisał muzykę. Moja postać miała zespół, w którym śpiewała, a Michał robił dla nas piosenki. Już wtedy wiedziałam, że kiedyś bardzo chciałabym z nim pracować nad autorskim materiałem. Widziałam, jak to robi i jak bardzo jest utalentowany. Połączyła nas także muzyka elektroniczna. Bardzo zależało mi, żeby Michał zrobił razem ze mną właśnie "Atletę", bo draft tego utworu miałam już gotowy i wiedziałam, jak chcę, żeby ten numer wyglądał - mówi Gono.

GONO - ATLETA (Official Video) | GONO

Sprawdź też:  

- Na razie jestem zapracowaną aktorką i bardzo mnie to cieszy, ale nie będę ukrywać, że marzy mi się taki moment, w którym mogłabym zdecydować, że to muzyka będzie moim pierwszym wyborem - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Oczywiście nie chcę teraz składać żadnych deklaracji, zacznę się nad tym zastanawiać, kiedy przyjdzie na to czas. Na razie i teatr, i muzyka to są dwa wektory, które mnie wzajemnie napędzają. 

Posłuchaj
13:39 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - gono 20.03.2023.mp3 Gono o singlach i planach wydawniczych na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Najnowszym numerem, w którym można usłyszeć Gono, jest "Karma" lessmana. To odważny eksperyment łączący stylistykę neo-classical z gatunkiem dark pop. W "Karmie" słychać zarówno echa subtelnej muzyki islandzkiej, takich artystów jak Olafur Arnalds, jak i elektroniczne brzmienia kojarzące się z utworami Billie Eillish.  

lessman, GONO - KARMA (Official Video) | lessman

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Małgorzata Majerska (Gono)

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ana Andrzejewska: Halina Poświatowska uczy mnie języka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:20
Śpiewała jazz, ale debiutancki album oparła na elektronicznych brzmieniach. Na krążku znajdą się utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej, które Ana Andrzejewska stworzyła razem z Mateuszem Hulbójem. 
rozwiń zwiń