Open source. Oprogramowanie, dzięki któremu działa świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 13:09
Open source charakteryzuje otwartość, wolność i przede wszystkim funkcjonalność. Te trzy elementy wynikają z otwartego kodu źródłowego, który każdy użytkownik może analizować i dowolnie edytować.
Audio
  • Czym jest oprogramowanie typu open source i czy każdy może z niego korzystać? (Czwórka/Nawiedzeni)
Open source. Oprogramowanie, dzięki któremu działa świat
Foto: Glow Images/East News

Programy open source liczą, rysują, komponują muzykę i regulują temperaturę w naszych domach, na nich opiera się właściwie każdy sprzęt - od smartfonów i komputerów różnego typu, aż po telewizory, mikrofalówki czy lodówki. Ludzie z całego świata tworzą w nich dodatkowe funkcjonalności, które są im potrzebne, a to sprawia, że programy te są coraz bardziej rozwinięte i doskonałe. W smartfonach instalujemy piloty do telewizora, a tymi regulujemy na przykład natężenie światła w domach.

W audycji "Nawiedzeni" rozmawialiśmy o tym, czy oprogramowanie typu open source rzeczywiście jest darmowe, a także powiedzieliśmy jak działa wyjątkowy, otwarty "serwer edukacyjny", z którego korzystają uczniowie w estońskich szkołach. Słuchacze Czwórki zastanawiali się, jakie funkcje powinna spełniać i w jakim systemie powinna być napisana doskonała darmowa aplikacja.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 9.00

kd/kul

Czytaj także

Fale elektromagnetyczne - czy są niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 13:55
Sygnał telefonii komórkowej, internet bezprzewodowy - na co dzień jesteśmy po uszy zanurzeni w elektromagnetycznym morzu. Czy takie fale zagrażają naszemu zdrowiu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest efekt Google? Cyberchoroby - przypadłości XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 10:00
Efekt Google, nomofobia czy depresja facebookowa - to już nie wymysły, a choroby XXI wieku, na które uskarża się coraz więcej młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emoji - coś więcej niż emotikony

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 11:00
Pismo obrazkowe wraca do łask - powstał język emoji, używany w komunikacji internetowej i SMS-owej. Jest on uniwersalny, bo rozumie go wiele narodów świata.
rozwiń zwiń