Uniwersalny język - dlaczego wciąż nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:20
W historii kilkakrotnie próbowano stworzyć język, którym posługiwaliby się wszyscy ludzie. Ostatnio miało być to Esperanto.
Audio
  • Dlaczego wciąż nie udało się człowiekowi stworzyć języka uniwersalnego? (Nawiedzeni/Czwórka)
Rozmowa to źródło wspaniałych historii
Rozmowa to źródło wspaniałych historiiFoto: Glow Images/East News

- Stworzenie języka uniwersalnego to jedno z odwiecznych marzeń ludzkości. Problem stanowi fakt, że wszystkie dotychczasowe "języki uniwersalne" tworzno sztucznie - mówił dr Mateusz Hohol, filozof i neurokognitywista z PAN. Opowiadał, że idea wspólnego alfabetu dla całej ludzkości wywodzi się od filozofa, prawnika Gottfrieda Wilhelma Leibniza. - Stwierdził on, że skoro ludzie na całym świecie mówią różnymi językami, a mimo to się porozumiewają, muszą istnieć jakieś uniwersalia, słowa klucze, dzięki którym myślimy podobnie - tłumaczył dr Mateusz Hohol.

Ekspert mówił także o "minijęzyku", czyli słowach, które na całym świecie brzmią niemal identycznie. Tłumaczył też m.in., jaki wkład w tworzenie języka uniwersalnego miało amazońskie plemię Pirahã.

***

Autor materiału: Kaja Zemła

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 11.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul

Czytaj także

Daltonizm - to nieprawda, że nie dotyczy kobiet

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:45
Całkowita ślepota barw dotyczy jednej na 40000 osób. Najczęściej dotyka mężczyzn, bo warunkowana jest genetycznie przez chromosom X.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesz, co dziedziczysz po babci i dziadku?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 16:50
- Poza wyglądem po dziadkach dziedziczymy cechy metaboliczne, zachowanie, czy to jak myślimy - przekonują Kinga Jastrzębska i Igor Meszka z Koła Naukowego Biologii Medycznej UW "Antidotum".
rozwiń zwiń