Co stało się 25 lat temu w Wyszehradzie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 14:00
Grupa Wyszehradzka powstała 15 lutego 1991 roku jako nieformalne zrzeszenie trzech państw współpracujących w celu wstąpienia do Unii Europejskiej oraz NATO. Cele te dawno zostało osiągnięte, ale okazało się, że wspólnych zadań jest o wiele więcej.
Audio
  • Rozmowa o Grupie Wyszehradzkiej w 25-lecie jej powstania (Nawiedzeni/Czwórka)
Szczyt przywódców Grupy Wyszehradzkiej w 1991r. Dokumenty podpisują: prezydenci Czechosłowacji Vaclav Havel, Polski Lech Wałęsa oraz premier Węgier József Antall
Szczyt przywódców Grupy Wyszehradzkiej w 1991r. Dokumenty podpisują: prezydenci Czechosłowacji Vaclav Havel, Polski Lech Wałęsa oraz premier Węgier József Antall Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Grupa Wyszehradzka była na początku Trójkątem. Pierwotna nazwa straciła jednak rację bytu po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku. W skład Grupy wchodzą także Polska i Węgry, które z Czechami i Słowacją realizują dziś wspólne przedsięwzięcia gospodarcze, projekty edukacyjne oraz wymianę młodzieży. Z tą ostatnią związana jest jedyna oficjalna instytucja Grupy - Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, na którego koncie znajduje się około 2 milionów euro.

Co ciekawe, historia polityczna Wyszehradu - miasta, w którym stworzone zostało zrzeszenie - rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy to po raz pierwszy odegrał on kluczową rolę w dziejach Polski…

***

Rozmawiał: Maciej Oswald

Goście: Grażyna Grobelska (historyk)

Data emisji: 15.02.2015

Godzina emisji: 11.30

Materiał wyemitowany w audycji "Nawiedzeni"

mm/kd

Czytaj także

Co każdy powinien wiedzieć o ONZ?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 11:12
24 października przypada 70. Rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. - ONZ chodzi o pokój na świecie, wykorzenienie ubóstwa i koniec głodu - mówi Mariola Ratscha z tej instytucji.
rozwiń zwiń