Tydzień Mózgu. Karaluch sterowany za pomocą smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:26
Im częściej coś powtarzamy tym bardziej wchodzi to w krew - tak wygląda uproszczony schemat wychowania naszego mózgu. Jak to wygląda w praktyce?
Audio
  • Stanisław Wołosiak z Centrum Nauki Kopernik z Laboratorium Biologicznego opowiada czy można zaprogramować mózg? (Nawiedzeni/Czwórka)
Tydzień Mózgu. Karaluch sterowany za pomocą smartfona?
Foto: Pixabay.com/public domain

Naukowcy postanowili sprawdzić czy mózg można sobie wychować, a do tego celu wykorzystali karaluchy. - Karaczany mają bardzo sprężyste ciała i są w stanie wejść w bardzo małe szczeliny, dlatego naukowcy starają się nimi sterować - opowiada Stanisław Wołosiak z Centrum Nauki Kopernik z Laboratorium Biologicznego.

Tłumaczył, że jest to możliwe dzięki specjalnym interfejsom, które są połączeniem komputera i mózgu. - Wszczepiane są specjalne elektrody do czułków i przez sygnał Bluetooth, do modułu wysyłany jest impuls i karaluch albo skręca w lewo albo w prawo - mówi ekspert.

Na smarfonie znajduje się specjalna aplikacja, dzięki której wydajemy komendy. W jaki sposób to dokładnie działa i co ma z tym wspólnego prąd? Tego dowiecie się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 17.03.2016

Godzina emisji: 11.17

jt/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:30
- To, jak szybko odebrany przez zmysły bodziec dotrze do mózgu, zależy od długości dróg dojazdowych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Mamy jednak naukowe dowody, by stwierdzić, ile czasu potrzebujemy, żeby się zakochać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko zdradza sekrety mózgu - można to badać

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:28
80 procent przekazu trafia do mózgu właśnie przy pomocy oczu. Okazuje się, że to klucz do wielu sekretów, przede wszystkim dla specjalistów od marketingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tydzień Mózgu. Na czym polegają badania EEG?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:22
Badanie EEG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu.
rozwiń zwiń