Nie tylko XXXS mają anoreksję - bądź czujny

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 09:37
- Przy zaburzeniach odżywiania, kluczową rolę odgrywa poczucie własnej wartości - mówi psycholog Bianca Beata Kotoro. To niska samoocena często jest przyczyną anoreksji, bulimii czy otyłości.
Audio
  • Psycholog, Bianca Beata Kotoro opowiada o zaburzeniach odżywiania - czym są i jak je rozpoznać (Strefa Prywatna/Czwórka)
Po zakończeniu kuracji odchudzającej często następuje ponowny przyrost masy ciała
Po zakończeniu kuracji odchudzającej często następuje ponowny przyrost masy ciałaFoto: Glow Images/East News

Zaburzenia żywienia to coraz popularniejsze schorzenia, na które skarżą się i młodzi i starsi Polacy. Często podłożem tego są zaburzenia psychologiczne czy też stres.

Dane pokazują, że dziś 33 procent nastolatków w Polsce już próbowało się odchudzać, stosując różne metody. Ponad 1/4 deklaruje chęć obniżenia swojej masy ciała, 28 procent odczuwa jadłowstręt, a prawie co 10 osoba prowokuje wymioty. 

Często słyszymy skojarzenia "dobre znaczy szczupłe" - mówi Bianca Beata Kotoro, psycholog, psychoonkolog, psychoseksuolog, psychoterapeuta z centrum terapii i szkoleń Beata-Vita. Ekspertka podkreśla, że obraz kreowany przez media, pojawiająca się kwestia "fajności" i kształtowana od najmłodszych lat samoocena wpędzają nas nierzadko w niekończącą się podróż z problemami z odżywianiem. Może być to niejedzenie i katorżnicze ćwiczenia lub obżeranie się.

Specjalistka opowiada o anoreksji, bulimii i otyłości, wyjaśnia, czym jest permareksja i podpowiada, jak rozpoznać, że ktoś z naszych bliskich może mieć któryś w wymienionych problemów.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Bianca Beata Kotoro (psycholog, psychoonkolog, psychoseksuolog, psychoterapeuta z Centrum Terapii i Szkoleń Beata-Vita)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 20.00

pj/kul

Czytaj także

Uzależnienia behawioralne. Sprawdź czy jesteś nałogowcem!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:57
- Otwieramy oczy i pierwsze, o czym myślimy to sprawdzenie poczty mailowej, mediów społecznościowych. To przejaw uzależnienia - mówi Anna Kuciak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrutne odchudzanie. Strzeż się anoreksji i bulimii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:50
- Bulimia i anoreksja to bardzo poważne choroby psychiczne. Wbrew pozorom obie, nieleczone są śmiertelne - mówi Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacja "Zobacz... Jestem".
rozwiń zwiń