Chrzest Polski 966. Rekonstrukcja wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 14:47
W audycji Patryka Kuniszewicza cofnęliśmy się w czasie o 1050 lat, by sprawdzić, jak dokładnie 14 kwietnia 966 roku przebiegały wydarzenia związane z chrztem Polski.
Audio
  • Jak mógł przebiegać chrzest Polski? To próbowaliśmy odkryć! (Nawiedzeni/Czwórka)
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Aung via Wikimedia Commons

W miejscu, gdzie miał odbyć się chrzest, zebrało się wówczas kilkadziesiąt osób, które chciały na własne oczy zobaczyć to wydarzenie. - Tłum nie mógł zbliżyć się do księcia, obok niego znajdowali się więc członkowie jego rodziny, m.in. brat Czcibor - opowiadał w Czwórce Artur Szrejter, autor książek popularnonaukowych, pisarz, publicysta i tłumacz. - Mieszko ruszył w stronę rzeki, zanurzył się w niej. Dokonał wielkiej rzeczy, a na brzegu ludzie krzyczeli i wiwatowali. Wie, że dokonał aktu, który zmieni losy kraju - mówił ekspert.
Co działo się później? To również próbowaliśmy odkryć w audycji Patryka Kuniszewicza.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Karol Pawłowicki

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/mg


Czytaj także

Drzwi do życia i misji św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:54
Ogromne znaczenie dla chrześcijaństwa na naszych ziemiach miała misja świętego Wojciecha, którego życie i dokonania prezentują wyjątkowe Drzwi Gnieźnieńskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I. Dlaczego nie został świętym?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 13:39
Objął władzę nad grodem gnieźnieńskim i przyległymi do niego ziemiami. Stworzył początki Polski, przyjął chrzest i dążył do utworzenia silnej pozycji swojego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokument Dagome iudex - Polska pod opieką papieża

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 14:40
Mieszko I oddał swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej, a świadczy o tym dokument Dagome iudex z końca X wieku. Do dzisiejszych czasów nie zachował się oryginał, mamy jedynie regest, czyli streszczenie pisma.
rozwiń zwiń