Polscy licealiści stworzyli nowy egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:00
Licealiści z Suchej Beskidzkiej Krzysztof Dańczak i Kamil Wójcik są twórcami konstrukcji wyjątkowego egzoszkieletu, który wspomaga mięśnie. Ich projekt nazywa się Prometeus.
Audio
  • O swoim wynalazku - egzoszkielecie Prometeus opowiadają Krzysztof Dańczak i Kamil Wójcik (Nawiedzeni/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Prawa fizyki są po naszej stronie - mówią młodzi wynalazcy. Ich projekt to specjalistyczny skafander, który wspomaga mięśnie człowieka, odciąża stawy i sprawia, że będziemy w stanie podnosić nawet dwukrotnie większe ciężary niż dotychczas.

Choć egzoszkielet wymyślono już wcześniej Prometeus jest wyjątkowy. - Projekt opera się na podwójnej helisie, która owija się wokół ciała i przenosi energię, zmniejszając naprężenie. On nosi sam siebie, a użytkownicy nie czują jego masy - przekonują naukowcy. W rozmowie z Czwórką opowiadają o pracach nad tym wynalazkiem i tłumaczą m.in. ile będzie on ważył. Zdradzają także, jakie zastosowanie dla nowatorskiego egzoszkieletu przewidzieli jego twórcy.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2016

Godzina emisji: 11.00

kd/kul

Czytaj także

Analizator krwi - wynalazek Polaków ratuje życie?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:25
Analizator krwi, czyli "Blood Analizer" to wynalazek, dzięki któremu możliwe będzie wstępne określanie grupy krwi w jak najkrótszym czasie. Cel? Ratowanie ludzkiego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki bez recepty. "Suplementy diety wcale nas nie leczą"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:44
Na polskim rynku pojawiają się tony suplementów, które mają wzmacniać włosy i paznokcie czy ułatwiać zdanie egzaminów. Przyjmowane w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medyczny nobel to tylko kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 18:00
Ma niecałe dwadzieścia lat, a już namieszała w dziedzinie medycyny. Żaden naukowiec jeszcze tego nie uczynił, a jej się udało. Gość Czwórki, Magdalena Barańska odkryła mutację chromosomu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yersinia. Bakteria, która wcale cię nie lubi

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:00
Większość bakterii żyjących w naszych organizmach jest pożyteczna. Yersinia należy jednak do negatywnych bohaterów w ludzkim ciele - wywołuje jersiniozę.
rozwiń zwiń