"Bardzo martwy sezon", czyli polska prowincja okiem reportera

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 11:05
Marcin Kołodziejczyk wydał kolejną książkę - zbiór reportaży, które ukazywały się w prasie przez ostatnich 14 lat. To opowieść o tym, jak Polska chciała być częścią bogatego i kulturalnego Zachodu, a jest tam, gdzie jest.
Audio
  • Marcin Kołodziejczyk o swojej książce "Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne" (Pani tomu/Czwórka)
Fragment okładki książki pt. Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne Marcina Kołodziejczyka
Fragment okładki książki pt. "Bardzo martwy sezon. Reportaże naoczne" Marcina KołodziejczykaFoto: mat. promocyjne

Książkę otwiera opowieść o artystach, którzy przyjeżdżali do popegeerowskiej wsi, by szerzyć tam sztukę nowoczesną, często kompletnie niezrozumiałą dla miejscowych.

Jest też reportaż o tym, jak śmierć młodego człowieka poróżniła wieś. - Te reportaże nazywają się naoczne, ponieważ ukazywały się w rubryce "Na własne oczy" i były tam zdjęcia. Tu mieliśmy dwa skłócone klany i razem z fotografem namówiliśmy je, żeby pozowały do zdjęć. Tekst ukazał się z dwoma ogromnymi zdjęciami klanów, z ludźmi ponuro patrzącymi w obiektyw - wspomina reportażysta.

Marcin Kołodziejczyk mówi też o poezji spod wiejskich sklepów, bezdomnym socjologu, który został reżyserem filmów dla dorosłych oraz wpływie emigracji na Wyspy Brytyjskie na język mieszkańców wsi. Odpowiada również na pytanie, czy wszystkie opisane w książce historie są prawdziwe.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Marcin Kołodziejczyk (dziennikarz, reportażysta, dokumentalista filmowy)

Data emisji: 6.04.2016

Godzina emisji: 19.00

mg/mp

Czytaj także

Edward Stachura - żył, stojąc cały czas "na baczność"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 09:00
Teksty Stachury śpiewa wielu artystów, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Hey. O biografii poety poety i pisarza pt. "Buty Ikara", opowiadał w Czwórce jej autor, Marian Buchowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niezniszczalne". Jakie naprawdę są kobiety sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 10:00
- W kolorowych magazynach kobiety sukcesu obrastają w piórka i wszystko im się udaje. Moje rozmówczynie mówią, jak jest naprawdę - opowiada Katarzyna Ratajczyk, autorka książki "Niezniszczalne. Prawdziwe opowieści przedsiębiorczych kobiet, czyli czego uczy nas porażka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zaduch" - książka o ucieczkach ze wsi do miasta

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:28
- Moi bohaterowie to osoby, które nie potrafią się odnaleźć w swoich małych miejscowościach. Bardzo chcą się rozwijać i uciekają do dużego miasta - wyjaśnia Marta Szarejko, autorka książki pt. "Zaduch".
rozwiń zwiń