Mexyk: łączą nas klimaty redhotowe

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 12:11
"Taśmy płoną" zespołu Mexyk to utwór, który znalazł się na Czwórkowej składance. W "Rock Bloku" muzycy opowiadają o konceptalbumie, z którego pochodzi ta piosenka. 
Zespół Mexyk - ich utwór znalazł się na czwartej składance Będzie Głośno
Zespół Mexyk - ich utwór znalazł się na czwartej składance Będzie Głośno!Foto: Bartek Koziczyński/Czwórka

Składanka "Będzie Głośno! Vol. 4" to wyselekcjonowany zbiór piosenek artystów, którzy zgłosili się do piątej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" w 2021 roku. Na płytę składa się 10 utworów nagranych przez finalistów konkursu Czwórki. Ta jedna płyta to zapis tego, co dzieje się "tu i teraz" wśród młodych polskich artystów, którzy działają poza głównym nurtem. Wśród wybranych kompozycji znalazł się utwór "Taśmy Płoną" zespołu Mexyk. 

"Taśmy płoną" na składance Czwórki

W piosence "Taśmy płoną" słychać żal i nostalgię za czasami, kiedy muzyka znaczyła więcej, jak zauważa Bartek Koziczyński, prowadzący audycję. - To prawda. Ten numer to taki trochę hołd dla muzyki, której słuchaliśmy, na której się wychowaliśmy, muzyki walczącej - mówi Krzysiek Patura, wokalista grupy. - Trochę jesteśmy dziećmi takich czasów, kiedy muzyka walcząca była na topie. Słuchaliśmy płyt z adapterów, kaset, nagrywaliśmy piosenki z radia - dodają muzycy. 

Zespół powstał w 2017 roku. Jego początki można uznać za dość klasyczne. - W pewnym momencie spotkało się kilku kolegów noszących długie włosy, postanowili założyć zespół. Z takimi grupami bywa różnie, jedne zostają, inne nie. My zostaliśmy - opowiadają goście "Rock Bloku". Muzycy zdradzają też, że nieobecny w studiu Czwórki basista Tomek i perkusista Maciej Dobrakowski, są braćmi. 

Muzyczne inspiracje Mexyku

Muzyka Mexyku to połączenie rocka z funkiem, groovem i elementami hip-hopu. - My się kręcimy wokół muzyki rockowej związanej z groovem  - mówi gitarzysta Marcin Makowski. -Każdy z nas ma swoje własne inspiracje. Był moment, że szukaliśmy brzmienia, na którym moglibyśmy się spotkać i okazało się, że te klimaty redhotowe, rage'owe trochę nas łączą i to nam fajnie wychodzi razem - dodaje. 

Debiutancka płyta muzyków nosi tytuł "Szóste stadium ewolucji". To konceptalbum, na którym znalazły się też covery: "Kombinat" i "To co czujesz", znane standardy rockowej polskiej muzyki. - Szarpnęliśmy się na klasykę polskiego rocka. Konstruując tę płytę jako całą opowieść wpasowaliśmy tam te dwie kompozycje, bo pasowały nam do tej opowieści. To są jednak inne aranże - zdradzają muzycy. 

Album Mexyku powstawał gównie w czasach pandemii. - Tworzyliśmy w czasach zamknięcia. Na próbach staraliśmy się to wszystko rozwijać - opowiadają goście Bartka Koziczyńskiego. -Jest tam trochę niepokoju, z którym mieliśmy do czynienia, ale też płyta mocno nawiązuje do tego ile żyjemy w realnej rzeczywistości, a ile online - dodają


Posłuchaj
56:14 2022_05_13 22_04_55_PR4_Rock_Block.mp3 Muzycy zespołu Meksyk opowiadają o swojej muzyce i albumie "Szóste stadium ewolucji" (Rock Blok/Czwórka)

Mimo trudnych czasów płyta powstała w tradycyjny sposób. - Ślady rejestrowaliśmy sami, zanosiliśmy je do zaprzyjaźnionego studia, tam następowała dalsza obróbka - opowiada Mexyk. - Również wokal tam nagraliśmy, bo to ciężko zrobić to dobrze w warunkach domowych

Dziś Mexyk skupia się na koncertach. Już 20 maja można będzie ich usłyszeć w warszawskim klubie Potok. 

Taśmy płoną/mexyk - temat

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Mexyk (Maciej Dobrakowski, perkusista, Krzysztof Patura, wokalista, Marcin Makowski, gitarzysta)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 22.07

pj

Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodorost debiutuje - gitarowe brzmienie z rockowym pazurem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:00
Wodorost to trio z Warszawy, grające desert rocka z wpływami post-rocka. Grupa właśnie wydała swój debiutancki album. Jest instrumentalnie i stonerowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luxtorpeda w Czwórce o "Omedze" - najnowszy album jest "ostry i bezkompromisowy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 12:00
Album "Omega" to 11 premierowych utworów komentujących rzeczywistość oraz kondycję współczesnego świata i człowieka.  - To z pewnością najmocniejsza i najbardziej bezkompromisowa płyta w historii grupy - mówią muzycy Luxtorpedy w Czwórce.
rozwiń zwiń