WAVS. "Heavy pop" z polskim tekstem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:30
Krakowski zespół WAVS wydał swoją drugą płytę. Tytuł albumu - "Heavy pop" trafnie oddaje jego muzyczne i tekstowe proporcje. 
Maciej Kowalski, wokalista WAVS, przyznaje, że język polski w tekstach otworzył przed nim morze możliwości
Maciej Kowalski, wokalista WAVS, przyznaje, że język polski w tekstach otworzył przed nim morze możliwościFoto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • Zespół WAVS powstał w 2017 roku w Krakowie. 
  • Właśnie wydali swoją drugą płytę "Heavy pop". 
  • W zespole zapadła też decyzja o odejściu od tekstów anglojęzycznych. "Heavy pop" wyśpiewany jest po polsku.

WAVS to heavy popowy, alt-rockowy zespół z Krakowa. Muzycznym fundamentem grupy jest muzyka grunge’owa i alternatywna lat 90’. Zespół wydał właśnie npowy album zatytułowany "Heavy pop".

"Heavy pop" - chłopak pop

- Wydaje mi się, że tytuł tego albumu to fajna nazwa, która określa muzycznie i tekstowo proporcje pomiędzy jakimiś lżejszymi tematami podejmowanymi w tekstach czy na instrumentach jak i tymi cięższymi - mówi Maciej Kowalski, wokalista WAVS. - "Heavy" w moim przypadku to całe dzieciństwo, dojrzewanie słuchanie Alice in Chains, Pearl Jam, Pantery. Teraz jestem bardziej pop - chłopak pop. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez .WAVS (@wearewavs)


Muzyczne przejście z ciężkiej muzyki do popu w przypadku Macieja Kowalskiego było dość łagodne. Wokalista zdradza, że dalej słuch ciężkich brzmień, z ogromną przyjemnością wraca do Alice in Chains, ale nie jest to jego pierwszy muzyczny wybór. - Kiedyś bardzo ciężko grałem. Miałem taki zespół, gdzie się tylko darłem, growlowałem, screemowałem. Graliśmy metal core - wspomina. - Dziś moimi idolami są głownie czarnoskórzy wokaliści r'n'b i soul. 


Posłuchaj
11:57 czwórka rock blok 19.04.2024 wave 22.13.mp3 O płycie "Heavy pop" opowiada Maciej Kowalski, wokalista WAVS (Rock Blok/Czwórka)

 

WAVS - początek i pandemiczna rewolucja

Zespół WAVS powstał w 2017 roku. - Złożyliśmy grupę zawodników z różnych ekip krakowskiego undergroundu, hardcore'u poppunku i grunge'u. Na pierwszą próbę umówiliśmy się na zagranie trzech coverów: Alice in Chains, Mastodon i Deftones - zdradza gość Czwórki.  - Pierwszą płytę wydaliśmy w 2019 roku. Potem były wakacje, my byliśmy dość zmęczeni produkcją. Pojechaliśmy do Anglii i zagraliśmy kilka koncertów. A potem była pandemia. Płyta przepadła. 

Czas pandemii sprawił, że o płycie WAVS usłyszało niewielu, ale i zespół przeszedł wiele perypetii. - Skład się wykruszał, wizja zespołu zaczęła się rozjeżdżać. Bardzo źle to na nas wpłynęło - mówi wokalista. - Dopiero dwa lata temu, dojście do zespołu Jacka, sprawiło, że mogliśmy się skupić na robieniu nowej płyty. 

W zespole zapadła też decyzja o odejściu od tekstów anglojęzycznych. "Heavy pop" wyśpiewany jest po polsku. - Ta zmiana nie była łatwa, choć gdy decyzja została podjęta, to pisanie po polsku okazało się dla mnie turbo łatwe - przyznaje Maciej Kowalski. - Ja tekstami angielskimi byłem zmęczony. Język polski otworzył przede mną ogromne możliwości wokalne. 


.WAVS - Ptaki/WAVS 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Maciej Kowalski (wokalista WAVS)

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 22.15

pj

Czytaj także

Paweł Weiss i "Pulp Tunes" - płyta w klimacie Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 09:39
Paweł Weiss zadebiutował na ulicach Warszawy. 23 września ukazał się jego solowy album "Pulp Tunes" - bez problemu odkryjemy na nim nawiązania do filmu Quentina Tarantino. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wake Up Giant debiutuje płytą "Zombi" i pyta, jak żyć offline

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 11:50
- Współczesny świat pędzi, przez co czasami zapominamy na czym tak naprawdę polega życia i co jest w nim ważne. Na płycie "Zombi" pytamy: jak żyć offline - mówi Paweł Głodowski z zespołu Wake Up Giants. 
rozwiń zwiń