Wake Up Giant wywołują lato. Jaki brzmi ich singiel "Surf"?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 21:00
Muzyka Wake Up Giant to propozycja dla tych, którzy lubią, żeby było głośno, kolorowo i przebojowo. Najlepszy dowód to nowy singiel "Surf". - Grając, staramy się wyrazić to, co czujemy podczas surfowania - mówi Paweł Głodowski, muzyk grupy. - Tak, żeby jakoś ta energia trafiła też poprzez głośniki do naszych fanów.
Zespół Wake Up Giant tworzą: Paul (śpiew i gitary), Banan (perkusja) i Czipis (gitara basowa). Ich muzyka to propozycja dla tych, którzy lubią, żeby było głośno, kolorowo i przebojowo.
Zespół Wake Up Giant tworzą: Paul (śpiew i gitary), Banan (perkusja) i Czipis (gitara basowa). Ich muzyka to propozycja dla tych, którzy lubią, żeby było głośno, kolorowo i przebojowo. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
  • Zespół Wake Up Giant tworzą Paul (śpiew i gitary), Banan (perkusja) i Czipis (gitara basowa). Ich pasją jest muzyka i surfowanie.  
  • Muzyka  Wake Up Giant to melodyjne partie wokalne, porywające riffy i pełna witalności praca sekcji rytmicznej.
  • Singiel "Surf" jest zapowiedzią debiutanckiego albumu grupy zatytułowanego "Zombie". 

Muzyka i surfing to pasje członków zespołu Wake Up Giant. Niedawno nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się ich singiel "Surf". O singlu, planowanej płycie i surfowaniu Paweł Głodowski opowiada w rozmowie z Damianem Sikorskim.

Wake Up Giant - surfowanie i muzyka się przenikają 

- Muzyka i surfing to trochę są inne sfery życiowe, ale one się ładnie u nas uzupełniają - zauważa muzyk. - Muzyka jest pierwsza, natomiast surfing na tyle nas zainspirował, że być może dzięki niemu też brzmimy, jak brzmimy, i piszemy o tym, o czym piszemy.

Według wielu najlepsze warunki do surfowania w naszej części Europy występują we Władysławowie w powiecie puckim. Długie i regularne fale powstają tam kilkanaście godzin po kilkudniowym sztormie (a więc niekoniecznie latem). I o tym jest piosenka Wake Up Giant: że najfajniej wyjechać z miasta i na desce ujeżdżać fale we Władysławowie.

- Surfowanie to takie uczucie, jakbyś miał kontakt z czymś takim trochę mistycznym, bym powiedział, po prostu z naturą. Taką stuprocentową, czystą, bez jakichś tam naleciałości tych naszych, wszechogarniającej informacji i tzw. okablowania - opowiada muzyk. - Po prostu czujesz, że to jest jakiś głos zewnętrzny, który przekłada się na inspiracje do grania. To uczucie, które jest na tej fali, kiedy ona cię zaczyna nieść, gdy czujesz, że ten ocean z tobą współpracuje, aż zachciało się przenieść to uczucie na muzykę. Grając, staramy się wyrazić to, co tam czujemy. Tak, żeby jakoś ta energia trafiła też poprzez głośniki do naszych fanów. Zobaczymy, jak to wyjdzie.


Źr. Youtube/Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Wake Up Giant - Surf (Official Video)

Album "Zombie" grupy Wake Up Giant. Do czego nawiązuje tytuł?

Piosenka "Surf" to zapowiedź albumu "Zombie". Choć w tytule płyty straszy bezlitosny i bezrozumny żywy trup, jest to tak naprawdę wołanie o przebudzenie i czerpanie radości z życia, uwolnienie się z oplatających nas - dosłownie i metaforycznie - kabli, telefonów, tabletów i laptopów. Głównym motywem albumu jest ucieczka od technologii do człowieczeństwa i natury.

- Zombi to jest taka metafora dzisiejszego człowieka, który dużo czasu spędza w internecie. Ciągle patrzymy na ekrany. I to skojarzyło nam się właśnie z tym, że być może on powoli się zamienia w takiego zombiaka - tłumaczy muzyk. - On nie widzi rzeczywistości taką, jaka ona jest. Widzi ją przez jakieś szkło. Nie można i nie chcemy tego zmienić na zasadzie, że ludzie nie będą korzystać z technologii. My tylko chcemy pokazać, żeby się w tym nie zatracić.

- Należy pamiętać, że jest jeszcze druga strona, którą należy pielęgnować, bo ona pozwala utrzymać harmonię i poczuć się lepiej - zauważa Paweł Głodowski. - To też psychologicznie jest udowodnione, że zbyt długie przebywanie tylko w sieci i brak kontaktu z ludźmi czy z naturą powoduje, że gdzieś ten człowiek może się tam zatracać. Dlatego my chcemy o tym mówić i chcemy pokazywać, że trzeba zrobić sobie czasami przerwę, może nawet jeden dzień w tygodniu. Niech to będzie taki odwyk, bo to na pewno wpłynie na nas tylko lepiej.


Posłuchaj
28:06 CZWORKA/(Stacja kultura - Wake Up Giant surfowanie płyta 19.03.2024.mp3 Paweł Głodowski z zespołu Wake Up Giant o singlu "Surf", debiutanckiej płycie "Zombie" i surfowaniu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Muzyk zapowiada, że singiel po singlu odkrywane będą kolejne utwory z nowego albumu. Formuła płyty łączy w sobie cechy EP i albumu długogrającego: każda z pięciu piosenek została zarejestrowana w dwóch wersjach językowych: po polsku i po angielsku, z intencją, by rock and roll znad Wisły i spod Władysławowa zainteresował fanów - nie tylko surfowania! - na całym świecie. Paweł Głodowski zdradza także, że grupa Wake Up Giant nagra hymn Polskiego Związku Surfingu.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski 

Data emisji: 19.03.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/kul/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Muzyka do literatury young adult. O współpracy Dominiki Płonki z Aleksandrą Negrońską

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 09:10
Po wydaniu debiutanckiej EP-ki "DD EP" Dominika Płonka nawiązała współpracę z Aleksandrą Negrońską - koleżanką z liceum i bestsellerową pisarką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 14:40
Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
rozwiń zwiń