Swimrun. Bieg w piance, pływanie w butach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 13:59
Swimrun to wybuchowe połączenie dwóch dyscyplin - pływania i biegania. Od niedawna sport ten zyskuje popularność w Polsce, a w "Rozbieganych" opowiadają o nim Jędrek Maćkowski i Rafał Bebelski.
Audio
  • Rafał Bebelski i Jędrzej Maćkowski opowiadają o idei swimrunu (Rozbiegani/Czwórka)
  • Odwiedzamy trening Warsaw Masters Team (Rozbiegani/Czwórka)
Rafał Bebelski i Jędrzej Maćkowski w trakcie zawodów Rockman w Norwegii
Rafał Bebelski i Jędrzej Maćkowski w trakcie zawodów Rockman w NorwegiiFoto: Rafał Bebelski i Jędrzej Maćkowski

Jędrek Maćkowski Ideą swimrunu jest organizowanie zawodów w pięknych widokowo miejscach. Jest to wspaniały rodzaj ekstremalnej, ale i ekologicznej turystyki

Przez ostatnie 14 lat swimrun uprawiali głównie Skandynawowie - dyscyplina ta powstała w Szwecji, a była wynikiem pewnego pijanego, przyjacielskiego zakładu. - Po prostu, czwórka zaprzyjaźnionych mechaników ze Sztokholmu postanowiła ścigać się na tamtejszym archipelagu - opowiadają zaproszeni sportowcy.

Dzisiaj moda na swimrun trafia również do innych krajów europejskich. Jej zasadą jest udział zawodników w parach, której członkowie nie mogą się rozdzielać na odległość większą niż 10-15 metrów. Nie lada wyzwaniem staje się zatem nieustanne dopasowanie zawodników w parze podczas wyścigu - a wszystko w myśl powiedzenia "jesteście tak silni, jak wasze najsłabsze ogniwo".

- W swimrunie można sprawdzić się zarówno w bieganiu, jak i w pływaniu - tłumaczyli Jędrek Maćkowski i Rafał Bebelski. Jest jednak pewien haczyk - wszystko to, co założymy na siebie na początku, musimy mieć ze sobą także na końcu trasy. 

Posłuchaj także:
bear girl 1200.jpg
Bear Girl: góry Północy to moje miejsce na Ziemi

A co było dla nich największym zaskoczeniem na pierwszym wyścigu w Norwegii? I jak przygotowują się do startu w zawodach? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której Justyna Tylczyńska odwiedza także triatlonowy trening Warsaw Masters Team. 

***

Tytuł audycji: "Rozbiegani"

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Jędrek Maćkowski (autor bloga "Od grubasa do ultrasa") i Rafał Bebelski

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 10.08

jsz/pg

Czytaj także

Sposób na życie? Zostań trenerem triathlonu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 14:29
- Żeby być certyfikowanym trenerem triathlonu, warto umieć pływać, biegać, jeździć na rowerze, ale nie ma testów sprawnościowych dla przyszłych trenerów - tłumaczyła Dota Szymborska, która jest certyfikowanym trenerem triathlonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harda - bardzo ekstremalny triathlon

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 13:24
- Harda Trhiatlon powstał spontanicznie, towarzyszy mu rodzinna atmosfera - mówi Piotr Szmyt, współorganizator Hardej. - Jego zawodnicy mają bardzo trudne zadanie, solidne wyzwanie - dodaje.
rozwiń zwiń