Joanna Mazur - niewidoma mistrzyni biegu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 13:50
Joanna Mazur jest mistrzynią świata w biegu na 1500 metrów. Odkąd straciła wzrok, biega z przewodnikiem.
Audio
  • Jak trenują i przygotowują się do zawodów Joanna Mazur i Michał Stawicki? (Rozbiegani/Czwórka)
Joanna Mazur i Michał Stawicki
Joanna Mazur i Michał StawickiFoto: Aleksandra Szmigiel

Wejście, wyjście, prosta. To wszystko, co słyszę od Michała podczas biegu Joanna Mazur

- Poznaliśmy się trzy lata temu na zgrupowaniu kadry narodowej. W czasie, kiedy mój wzrok się tak pogorszył, że wiedziałam już, że nie poradzę sobie sama na treningach - wspomina biegaczka. - Zostałam przydzielona do grupy Michała Stawickiego, który był wówczas jednym z trenerów kadry. Pierwszy wspólny trening był dla mnie momentem przełomowym, bo człowiek, którego tak naprawdę nie znałam, nagle stał się moimi oczami - dodaje.

Od tego czasu Joanna i Michał osiągnęli sukcesy, na które wiele osób pracuje latami. W 2017 roku zdobyli aż trzy medale Mistrzostw Świata - złoto na 1500, srebro na 800 i brąz na 400 metrów. Nagrodą za ten dorobek w kategorii T11 (osoby niewidome lub słabowidzące) był tytuł najlepszego polskiego sportowca niepełnosprawnego roku. - Główny cel na ten sezon to Mistrzostwa Świata w Dubaju, które odbędą się w listopadzie - zapowiada Stawicki. - Chcielibyśmy też uzyskać kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020.   

Od początku naszych treningów mam w głowie jedną myśl - biegnij, i jej nie przeszkadzaj Michał Stawicki

Teraz biegaczka występuje także w telewizyjnym show "Taniec z Gwiazdami". Czym trening na parkiecie różni się od biegania po bieżni? Jak goście Czwórki komunikują się podczas zawodów? Dlaczego Joanna biega z opaską na oczach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Joanna Mazur (biegaczka), Michał Stawicki (lekkoatleta, przewodnik Joanny)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 10.15

kul/AC


Czytaj także

Czas na ultra. Biegi górskie metodą Marcina Świerca

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 12:31
- W mojej książce są środki treningowe, motywacja, plany, starty, sprzęt i dieta. Gdybym dziś zaczynał moją przygodę z bieganiem, taką właśnie "ściągawkę" chciałbym dostać - mówił w Czwórce autor "Czas na ultra" Marcin Świerc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń