Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
Audio
  • Karol Hennig podpowiada jak przygotować się do wyprawy wysokogórskiej (Rozbiegani/Czwórka)
Karol Hennig i Karina Terzoni
Karol Hennig i Karina TerzoniFoto: Paweł Malinowski/Czwórka

- Powyżej wspomnianej wysokości zaczyna się proces pełnej aklimatyzacji. Im jesteśmy wyżej tym tlenu jest mniej - mówi gość Kariny Terzoni. - Proces aklimatyzacji u każdego z nas przebiega różnie - dodaje. 

Gość Czwórki zaznacza, że do wysokości 3500 - 4000 m n.p.m. większość osób zdrowych przemieszcza się bez problemu, natomiast powyżej tych wysokości zaczynają się duże problemy ze zdrowiem - jeśli proces aklimatyzacji nie jest zaplanowany odpowiednio.  

- Na szczyty Mont Blanc, Kazbek, Elbrus większość osób może wchodzić - mówi trener. 

Miłka Raulin 1200 .jpg
"Każdy może zdobyć Everest. Jesteście w stanie to zrobić!"

Jak wyglądają przygotowania do wyprawy wysokogórskiej? Czemu ważne jest przygotowanie trenującego pod kątem sprawności układu ruchu, trening ukierunkowany na wyrównanie napięcia w grupach mięśniowych, nauka wzorców ruchowych czy dbanie o elastyczność tkanek? Czy jeśli mieszkamy na nizinie to treningowe wyjazdy w góry są niezbędne? Jak do wyprawy wysokogórskiej wykorzystać trening na siłowni? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Karol Hennig (trener specjalizujący się w treningu przygotowującym do wypraw wysokogórskich, szkoleniowiec kadry narodowej himalaistów w Zimowej Narodowej wyprawie na K2 w roku 2017/2018)

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 10.10

pj

Czytaj także

Jak schudnąć na wiosnę? "Jeść, ćwiczyć i nie powtarzać błędów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 15:00
- Żeby schudnąć trzeba jeść. Regularnie. I ćwiczyć. Najlepiej pod okiem dobrego trenera - przekonują goście "4 biegu". Trenerzy Kasia Bigos i Andrzej Bogdał podpowiadają, jak zadbać o siebie - nie tylko na wiosnę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żyj bardziej". Jak zmienić swoje życie w 30 dni?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
"Żyj bardziej" to wyzwanie dla ludzi czynu, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu oraz szukają naturalnej możliwości rozwoju. - Jesteśmy częścią natury i zostaliśmy stworzeni do ruchu. Zachęcam więc ludzi do mądrej aktywności - mówi autor książki, Mateusz Jasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy może zdobyć Everest. Jesteście w stanie to zrobić!"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:13
Miłak Raulin jeszcze niedawano chwaliła się tytułem najmłodszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi. W lutym 2019 ten tytuł oddała Grażynie. - Tytuł jest atrybutem przechodnim - mówi himalaistka. - Ja zdobywając Koronę Ziemi spełniłam swoje górskie marzenia - dodaje. 
rozwiń zwiń