Damian Czykier: zawsze biegam najlepiej jak potrafię

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 14:00
Damian Czykier jest płotkarzem, i m.in. medialistą olimpijskim. Jak wspomina starty na Mistrzostwach Europy w Glasgow, w jaki sposób trenuje i jak dba o kondycję przed kolejnymi startami? 
Audio
  • Od treningu do mistrzostwa - rozmowa z Damianem Czykierem (Rozbiegani/Czwórka)
Damian Czykier i Karina Terzoni
Damian Czykier i Karina TerzoniFoto: Paweł Malinowski/Czwórka

czwórka karol hennig i karina terzoni 1200.jpg
Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Został okrzyknięty bohaterem niedawnych Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Glasgow, gdzie zgodził się zastąpić kontuzjowanego kolegę w biegu na dużo dłuższym, niż jego, dystansie. I dał z siebie wszystko. - Nie miałem prawa przebiec tego dystansu tak szybko, to się nie mogło udać, a zrobiłem to. Nawiązałem walkę z innymi zawodnikami na równym poziomie – wspominał Damian Czykier. Jak wspomina te starty, jak się do nich przygotowywał i jak, wraz z trenerem przygotowywał do nich strategię? - Czułem odpowiedzialność za zespół, postawiłem sobie cel i musiałem pobiec najlepiej jak potrafię - opowiadał.

Damian Czykier to olimpijczyk, półfinalista biegu na 110 m przez płotki w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 2016 w Rio de Janeiro, w dorobku ma także dwa złote medale w sztafecie 4 x 100 m, dwa srebra mistrzostw kraju z 2015 roku, oraz pięć brązowych krążków w sztafecie 4 x 100 m. - Moim główntym celem jest teraz październikowy finał Mistrzostw Świata. Pośrednie cele to meetingi na polskim podwórku i być może rekord Polski, a także tegoroczne drużynowe Mistrzostwa Europy - mówi Damian Czykier.

W Czwórce opowiadął o swoich treningach, przygotowaniu do startów, a także początkach kariery biegacza. Jak czuje się jako część zespołu człowiek, który dotychczas uprawiał sport indywidualnie? Czy Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce zmienią kierunek jego kariery sportowej? I jak olimpijczykowi idzie na... studiach? O tym także w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Damian Czykier

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

"Od otyłości do doskonałości". Jak zadbać o siebie?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:25
To motto jednego z gości audycji "Rozbiegani". Michał Piekutowski, który jako nastolatek zmagał się z nadwagą, dziś jest sportowcem i pomaga innym dbać o formę. - Zawziąłem się i w pół roku schudłem o 53 kilogramy - chwali się gość w rozmowie z Kariną Terzoni. Od czego w walce z nadwagą zacząć trening?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strażaccy mistrzowie. "Łączymy codzienne treningi z... pracą"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 13:10
Rafał Bereza i Tomasz Grzelak to strażacy, którzy kilka tygodni temu zostali odpowiednio Mistrzem i Wicemistrzem Europy Strażaków w zawodach na Węgrzech.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywacja w sporcie. "Jest skuteczna, kiedy stajemy się silni psychicznie"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 11:00
- Mam wrażenie, że w Polsce motywację rozumiemy bardzo opresyjnie. Wydaje nam się, że jest wtedy, kiedy za pomocą różnych przemocowych konstrukcji zmusimy kogoś do działania. To błąd - tłumaczyła badaczka języka w psychologii, dr Małgorzata Majewska.
rozwiń zwiń