Korona Polskich Półmaratonów. W których warto wziąć udział?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 12:53
Poznań, Gniezno, Piła, Kraków i Wrocław - to lokalizacje biegów, wliczanych do Korony Polskich Półmaratonów. Z jedenastu zawodów wpisanych na listę warto wybrać pięć, w których weźmiemy udział w ciągu roku.
Audio
  • Korona Polskich Półmaratonów - dlaczego warto się zmobilizować i jak to zrobić? (Rozbiegani/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/skeeze

pixabay plogging bieganie śmieci 1200.jpg
Plogging - moda na ekologiczne bieganie

W tym roku cykl Korony Polskich Półmaratonów otworzy Półmaraton Wiązowski, który już 20 lutego. Wydarzenie odbywa się wśród malowniczych lasów, pól i wiosek na trasie Wiązowna - Glinianka - Pęclin. - Jest płasko, biegamy po asfalcie, wzdłuż miejscowości położonych nieopodal Warszawy. Do tego udostępniamy drogi, które przygotowujemy wcześniej. W razie oblodzenia, czy śniegu będą one oczyszczone - opowiadała Anna Rosłaniec, dyrektor biegu.

ZOBACZ TAKŻE Piotr Hercog i jego "Ultrabiografia". Książka nie tylko o bieganiu >>>


Pan Banan ok 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Pan Banan: więcej w Omanie na 130 km nie pobiegnę!

Półmaraton Wiązowski jest jedną z najstarszych tego typu imprez sportowych w Polsce i na stałe wpisał się w kalendarz imprez biegowych. - O przepis na ten sukces warto chyba zapytać ludzi, którzy 40 lat temu chcieli zrobić pierwszy taki bieg - mówiła Anna Rosłaniec. - Wówczas nazywano go Nadświdrzańskim, a udział w nim brało kilkadziesiąt osób, najczęściej mężczyzn. Dziś rozwijamy tę tradycję i cieszymy się z niej. Nasz bieg wciąż jest mniejszy niż gigantyczne imprezy w stolicy, co chwalą sobie zawodnicy. Dzięki temu atmosfera jest bardziej kameralna i rodzinna, a organizatorzy mają kontakt z każdym biegaczem. 

Organizatorzy Półmaratonu Wiązowskiego pomagają też przygotować się do startu swoim zawodnikom podczas bezpłatnych treningów, które odbywają się przez cały tydzień. - Te treningi są dla każdego, w grupach mamy i dzieciaki i dorosłych. Warto nauczyć się biegać technicznie i mądrze, by nie zrobić sobie krzywdy - podkreślała rozmówczyni Kariny Terzoni. Mówiła także o tym, co czeka na zawodnikach w punktach odżywczych i mecie Półmaratonu Wiązowskiego, a także o "zającach", czyli współbiegaczach, którzy pomagają utrzymać jednolite tempo.

Półmaraton w Poznaniu to kolejny bieg, który został wpisany na listę Korony Półmaratonów Polski. Wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia. - Mamy jeszcze trochę pakietów startowych, szykujemy się na ponad 10,5 tys. zawodników - mówiła w rozmowie z Czwórką Monika Prędka, organizatorka. W programie rozmawialiśmy także ze specjalistą od wykorzystywania tętna w treningu sportowym i rekreacyjnym o tym, jak korzystać z zegarka sportowego i co można z niego wyczytać.   

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Anna Rosłaniec (dyrektor biegu), Monika Prędka (rzecznik prasowa Półmaratonu w Poznaniu)

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 9.05

kd


Czytaj także

Skyrunning. Jak biega się pośród chmur?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 14:19
Ich trasy biegną po ścieżkach technicznych, na dużych wysokościach i poza szlakami - biegi skyrunningowe to wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy górskich. - To wymaga dużych umiejętności górskich i ogromnego skupienia - mówią Natalia Tomasiak i Kasia Solińska, skyrunnerki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam "Strąkman" Sułowski. Jak trenuje "polski dzik z hawajskim luzem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 10:45
Pokonuje najdłuższe triathlony na świecie, a to wszystko na roślinnej diecie. Start na Mistrzostwach Świata na dystansie podwójnego ironmana przyniósł mu 7. miejsce, do niego należy także rekord Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Jóźwik. Olimpijski trening pod słońcem Afryki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 15:20
Pierwszy października jest dla zawodniczki bardzo ważną datą. To dzień, w którym rozpoczęła swoje przygotowania do Igrzysk Olimpijskich.
rozwiń zwiń