Bezpieczeństwo biegaczek. Nie odbieraj im wolności i radości ze sportu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 12:00
Akcji "With Women We Run" ma za zadanie zwiększenie świadomość na temat bezpieczeństwa biegających kobiet. Każda, nawet niewinna, zaczepka skierowana do biegaczki, może wywołać w niej lęk i stres, zabrać wolność biegania. 
Kobiety powinny móc biegać bezpiecznie cały rok, o np. 16.30 w sierpniu, ale też w listopadzie, gdy już zapada zmrok.
Kobiety powinny móc biegać bezpiecznie cały rok, o np. 16.30 w sierpniu, ale też w listopadzie, gdy już zapada zmrok.Foto: shutterstock/lzf

W listopadzie i grudniu organizowane są wspólne biegi w różnych miastach Polski pod hasłem "Light Runs". Ich celem jest podniesienie bezpieczeństwa na biegowych trasach w danym mieście. Do tego rusza kampania społeczna "With Women We Run". - Chodzi o to, byśmy zwrócili uwagę na różne formy przemocy, np. nagabywanie, bodyshaming czy seksistowskie komplementowanie - uzasadniają inicjatorzy akcji. - Spoty, które są częścią całej akcji, przedstawiają właśnie kilka takich przykładowych sytuacji.

Wydarzenie ma zwrócić uwagę na różne formy przemocy wobec kobiet, zwiększyć świadomość biegaczy i zmienić kulturę biegania. Na problem przemocy wobec biegających kobiet zwraca też uwagę Dominika Stelmach, doświadczona biegaczka górska. Złota medalistka mistrzostw Polski w biegach górskich, reprezentantka kraju na mistrzostwach świata w tej specjalności. Złota medalistka mistrzostw Polski w maratonie. Triumfatorka Wings for Life (w 2015 w Polsce, w 2016 w Australii, w 2017 była najlepsza na świecie, ustanawiając rekord imprezy w Chile, w 2018 r. zwyciężyła w Pretorii, w 2019 r. wygrała w Rio de Janeiro z drugim wynikiem na świecie), wicemistrzyni świata w długodystansowym biegu górskim.

- Są różne formy agresji, której doświadczają biegające kobiety: agresja płciowa, seksualna, bodyshaming. Problem dotyczy gestów, słów, komentarzy w internecie - mówi gość Czwórki. - Ten problem chyba najbardziej dotyka osób początkujących, takich które jeszcze nie mają wyrobionej takiej bariery, którą musimy się po prostu jako kobiety odgradzać od każdego komentarza - dodaje. 


Posłuchaj
16:57 czwórka rozbiegani 09.12.2022.mp3 Dominika Stelmach opowiada o problemie przemocy wobec biegających kobiet, radzi jak dbać o swoje bezpieczeństwo (Czwórka/Rozbiegani)

 

Jak twoja "zaczepka" wpływa na biegaczkę?

Dominika Stelmach przypomina swoje początki w sporcie, gdy każdy komentarz brała do siebie, gdy była zła przez to, ze ktoś ją zaczepia. - Te komentarze były bardzo różne: po co biegam, przecież nie jestem gruba, lepiej usiądź z nami na ławce - wymienia. - Dziś nauczyłam się totalnie tego nie słyszeć, ale wiem, że problem istnieje. Młodsze dziewczyny naprawdę mają z tego powodu duży stres. Wiele z nich też dlatego biega w słuchawkach, by nie słyszeć tego co się do nich mówi - dodaje. 

Organizatorzy akcji "With Women We Run" zdradzają, że biegaczki korzystają z słuchawek, ale często tylko jedną z nich wkładają do ucha - żeby się odciąć, drugim uchem zaś nasłuchują czy nie grozi im niebezpieczeństwo, są czujne. 

Adidas spot 2/CPK Centrum Praw Kobiet

Zdarza się, że intencje osoby zaczepiającej są dobre. Dominika Stelmach podkreśla jednak, że komentarz rzucony w stronę znajomej, koleżanki może być zupełnie inaczej odebrany przez osobę obcą. - W przypadku znajomych pozwalamy sobie na więcej. Wobec obcych osób nie możemy tego robić - mówi. - Nasz niby niewinny komentarz może wywołać stres, niepokój, sprawić, że dana osoba porzuci bieganie, nie będzie chciała wychodzić ze swoją aktywnością na zewnątrz. A przecież chcemy żeby jak najwięcej kobiet, i mężczyzn, bezpiecznie uprawiało sport w swoich miastach i miasteczkach - dodaje. 

Każda zaczepka może różnie wpłynąć na biegaczkę. Dana osoba może się poczuć molestowana, może się przestraszyć, czuć się niezręcznie, źle, albo po prostu zostanie wybita z treningu, zmuszona do zmiany tempa biegu czy jego trasy. 

Adidas spot 4/CPK Centrum Praw Kobiet

Jak biegać po ciemku?

Gdy dziś ja biegam po ciemku wybieram miejsca, gdzie jest duży ruch samochodowy, choć to niezbyt zdrowe, czuje się przez to bezpieczniej biegnąc po chodniku - mówi biegaczka. - Mam przeświadczenie, że tam gdzie jest ruch jest więcej światła. W razie kryzysowej sytuacji jest ktoś, kto mi pomoże. W takim miejscu też nikt nie będzie ryzykował z przypuszczeniem jakiegoś ataku - dodaje. 

Strach, wywoływany przez zachowania postronnych, sprawia, że kobiety tracą kawałek wolności. Nie mogą pobiec tam, gdzie je nogi poniosą, a starannie wybierają trasy, dbają o zapewnienie sobie biegowego towarzystwa. 

Sprawdź także:

- Polecam wybierać trasy na których jest ruch, jeśli to możliwe to biegać z koleżankami, kolegami, wybierać jasne trasy, ubierać się tak, by być widocznymi, używać jednej słuchawki podczas biegu, a nawet wziąć ze sobą czołówkę, która sprawi, że będziemy bardziej widoczne - wymienia gość Roberta Grzędowskiego. 

Adidas spot 1/CPK Centrum Praw Kobiet

With Women We Run pomoże?

W ramach akcji "With Women We Run" organizowane są biegi i liczne spotkania. - Mam nadzieję, że powiedzenie o tym głośno, że taki problem, przemocy wobec biegających kobiet, istnieje jest pierwszym krokiem ku radzeniu sobie z nim - mówi Dominika Stelmach. - Ta akcja pokazuje, że kobiety powinny móc biegać cały rok, o np. 16.30 w sierpniu, ale też w listopadzie. Postulujemy o podniesienie bezpieczeństwa na trasach biegowych, w parkach - dodaje. 

O zapewnienie bezpieczeństwa na popularnych trasach biegowych może zabiegać każdy z nas np. składając projekty do budżetu obywatelskiego by jakaś trasa została doświetlona, żeby popularne w parkach żółte światła były wymienione na jasne, białe. Możemy też, dbając o własne bezpieczeństwo, będąc światkiem zaczepiania biegaczki zwrócić uwagę zaczepiającym, wesprzeć ją. - Nagłaśniajmy ten problem, mówmy zaczepiającym, że ich odzywki nie są miłe, że nie powinni tego robić - poleca gość Czwórki. 

Adidas spot 3/CPK Centrum Praw Kobiet

 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Dominika Stelmach (biegaczka górska, złota medalistka mistrzostw Polski)

Data emisji: 09.12.2022

Godzina emisji: 09.15

pj/aw

Czytaj także

Zawsze pier(w)si. Kobiety biegną po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:41
15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Piersi – Dzień Różowej Wstążki. Jego celem jest uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka i pomoc profesjonalistów w walce z chorobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Women's Run - dziewczyny na start

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 12:00
- Moja babcia, Irena Szewińska, zawsze myślała o kobietach, chciała wdrażać sport w ich życie - mówi Ada Szewińska, współorganizatorka biegu Irena Women's Run, prywatnie wnuczka Ireny Szewińskiej. - Nie mówiła tylko o sporcie zawodowym, ale o codziennej aktywności. Ten bieg kobiet powstał m.in. z jej inicjatywy - dodaje. 
rozwiń zwiń