X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polski system oceniania kontra kompetencje ucznia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 16:00
Szkolna skala ocen służy ocenianiu osiągnięć ucznia - takie jest założenie. Czy aktualne założenia, przyjęte w szkołach, wciąż mają rację bytu?
Audio
  • Polski system oceniania oceniaj dyrektor szkoły, uczeń i słuchacze (Czwórka/Się mówi)
  • Jak oceniani są uczniowie w innych krajach Europy? (Czwórka/Się mówi)
Polski system oceniania kontra kompetencje ucznia
Foto: Glow Images/East News

W Polsce powojennej do początku lat 90. obowiązywała czterostopniowa skala od 2 do 5. Od 1991 roku została poszerzona, dodano ocenę 1, czyli niedostateczną oraz ocenę 6 - celującą. Znienawidzona kiedyś dwója stała się od tej chwili oceną pozytywną o nazwie "mierna", a od 2000 roku zmieniono nazwę na "dopuszczająca". Od ponad dekady szkoły mają obowiązek stosowania skali ocen 1-6 do klasyfikacji oraz wpisywania na świadectwach promocyjnych i ukończenia szkoły.

Czytaj także: Agresja uczniów przeniosła się do sieci >>>

- Obecny system ocen w moim odczuciu zabija kreatywność - uważa uczeń Janek Kawka. - Ktoś, kto dostanie gorszą ocenę, może pomyśleć, że jest słaby z określonego przedmiotu. I może się do niego zniechęcić.

W pierwszych klasach szkoły podstawowej obowiązują oceny opisowe, które uwzględniają indywidualny rozwój dziecka, co jest bardzo istotne w młodszym wieku szkolnym.

- Doświadczenie pokazuje mi jednak, że rodzicie ani uczniowie nie są gotowi na opisowy system oceniania. Nie rozumieją go, wolą tradycyjne oceny, które jasno określają "umie" albo "nie umie" - mówi Łukasz Ługowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 w Warszawie. - A ja nie jestem pewien, czy w procesie edukacji to oceny są najważniejsze. Zwłaszcza, że nasz system ocenia przede wszystkim odtwórczość, więc dotyczy raczej sytuacji "nauczył się" albo "nie nauczył". A nie "rozumie" albo "nie rozumie".

Zobacz: Odkryj swoje mocne strony - poczujesz się lepiej >>>

Jakie są systemy oceniania uczniów w innych krajach? Czy warto coś zmienić w Polsce? Na Zachodzie nie tylko system oceniania różni się od naszego - cała filozofia szkoły jest odmienna w zależności od kraju.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Się mówi".
(kul/mp)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa matura zerwie z szablonami?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 16:55
Nowy rok szkolny rozpoczął się kilka dni temu, Jego kulminacją będzie dla wielu tysięcy uczniów matura w maju. Egzamin dojrzałości odbędzie się w tym roku na nowych zasadach.
rozwiń zwiń