Czy zmienić lektury szkolne? "Wiele z nich to świetne książki!"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
Kolejne dekady mijają, a w spisie lektur szkolnych wciąż te same pozycje. Choć od lat głośno jest o tym, by "coś zmienić", zmienia się niewiele. - Wiele z tych książek zapada młodym ludziom w pamięć, ma na ich późniejsze życie ogromny wpływ - mówi dr Agnieszka White, nauczycielka.
Audio
  • Kanon lektur szkolnych - czy warto go zmieniać? Rozmowa z dr Agnieszką White, Justyną Łabą i Piotrem Plutą (Czwórka/Się mówi)
Czy zmienić lektury szkolne? Wiele z nich to świetne książki
Foto: glow images/East News

Jak przyznaje dr Agnieszka White, nauczycielka, kanon lektur szkolnych obejmuje pozycje literacko-historyczne, wśród których, poza "obowiązkowymi" pozycjami, znajdują się także te wybierane przez nauczycieli.

- Są w liście lektur książki "z gwiazdką", których przy omawianiu pomijać nie wolno. Są to m.in. "Dziady", czy "Pan Tadeusz", czyli pozycje, które funkcjonują w kulturze masowej, są nośnymi tekstami i trzeba je znać. Te teksty pokazują także, jak konkretne motywy funkcjonują w literaturze generalnie, można do nich wiele rzeczy później odnosić - opowiada. - Wybór pozostałych książek należy do osoby prowadzącej lekcje.

Czytaj także Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter <<<

Zdaniem ekspertki obowiązujący kanon lektur szkolnych uczy młodych ludzi m.in. dostrzegania i rozróżniania archetypów. - Te książki uczą postrzegania różnych rzeczy "całościowo". Omawiające je, niekoniecznie trzeba pozostawać w świecie, wykreowanym przez autora książki, można to, co się w nim dzieje, odnosić także do wydarzeń współczesnych - mówi White.

Zobacz także: Arkadiusz Jakubik: "Trylogię" czytałem, czytam i będę czytał <<<

Choć w książkach, ukazujących się w XXI w. niewielu młodych ludzi widzi "kandydatów do lektur szkolnych”, wśród istniejących już lektur, młodzież dostrzega naprawdę dobre pozycje. – Choćby "Mistrz i Małgorzata" to bardzo dobra książka! - przekonują Justyna Łaba, Piotr Pluta licealiści.

Czy szkolne lektury uczą niedzi "niewłaściwych stereotypów"? Czy należy zmienić kanon lektur, usuwając z niego na przykład "Lalkę"? Którzy uczniowie nie lubią czytać i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z audycji "Się mówi".

(kd, ac)

Czytaj także

"Polska Ogórkowa" - odpowiedź na brak podręczników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
- "Polska Ogórkowa" to podręcznik dla tych, którzy nauczyli się wiele, ale niekoniecznie tego, co się w życiu przydaje - mówi Michał Ogórek. - Ja sam jestem zaprzeczeniem tego stwierdzenia, bo mi się w życiu przydaje to, co jest kompletnie nieprzydatne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rożek - kosmicznie o kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:47
Jutro w "Poranku OnLine" niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem, który miłością darzy naukę. ;) W studiu pojawi się m.in. dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Stasiuk zaprasza czytelników na "Wschód"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
W najnowszej powieści Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych autorów, zaprasza nas w podróż na wschód. - To opowieść o człowieku czasów komuny. O tym, jak się na nim system odcisnął i jak go skrzywdził - powiedział autor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń