Humaniści w odwrocie? Uniwersytety coraz mniej popularne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:26
W ostatnich latach na czele uczelnianych rankingów coraz więcej jest szkół o profilu technicznym. Czy humaniści to przeszłość?
Coraz więcej młodych Polaków wybiera techniczne kierunki studiów
Coraz więcej młodych Polaków wybiera techniczne kierunki studiówFoto: Glow Images/East News

W różnych rankingach przodują kierunki studiów o profilu ścisłym i technicznym. Wśród najbardziej obleganych znajdują się m.in. automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tysięcy młodych Polaków, oraz mechanika i budowa maszyn, na którą zdecydowało się ponad 18 tysięcy osób. Uczelnie techniczne są najbardziej popularnym typem uczelni w naszym kraju (średnio 4,1 kandydata na miejsce). Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata na jedno miejsce), a trzecie - uniwersytety (3 kandydatów na jedno miejsce).

O tym, czy to koniec dobrej passy humanistycznych kierunków studiów porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w studiu Czwórki. Na audycję "Się mówi" we wtorek (25.11.) w godzinach 14.00 - 16.00 zaprasza Piotr Firan.

(kd)

Czytaj także

Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:45
- Jest coraz więcej ofert staży, praktyk, w dodatku płatnych. Firmy zaczynają też kłaść nacisk na to, by zagwarantować umowę o pracę. Wygląda to naprawdę znacznie lepiej niż jakiś czas temu - przekonywała w Czwórce Urszula Zając-Pałdyna, ekspert rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Erasmus. Jak dostać się na zagraniczne studia i praktyki?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 08:00
Dobre wyniki w nauce, znajomość języka obcego, a może osiągnięcia naukowe i artystyczne - jakie są kryteria i co jest brane pod uwagę w czasie oceny kandydatów do programu Erasmus? Oto poradnik, jak i gdzie ubiegać się o wyjazd na zagraniczne studia.
rozwiń zwiń