Polska szkoła - dyskryminacja i przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 16:00
Od 2013 roku szkoły mają obowiązek prowadzenia działań antydyskryminacyjnych. Ale ostatnio gimnazjum w Piątkowisku, które zorganizowało takie zajęcia, znalazło się na celowniku wójta.
Audio
  • Czy w polskiej szkole szerzy się dyskryminacja (Czwórka/Się mówi)
Na dyskryminację narażony jest każdy uczeń, który z jakiegoś powodu jest inny niż większość
Na dyskryminację narażony jest każdy uczeń, który z jakiegoś powodu jest inny niż większośćFoto: Glow Images/East News

Kontrowersje wzbudziła przygotowana przez uczniów wystawa poruszająca temat dyskryminacji ze względu na kolor skóry, orientację seksualną i wyznanie. Do dyrektora zadzwonił wójt i poprosił o zdjęcie kontrowersyjnej ekspozycji.

- Tymczasem Piątkowice to bardzo dobry wzór. Badaliśmy sprawozdania szkół, z których wynika, że w innych placówkach do działań antydyskryminacyjnych zaliczane były zawody sportowe, festyny i wycieczka do sanktuarium - mówi Małgorzata Borowska z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Gość audycji zaznacza, że najczęściej dyskryminowani są chłopcy, którzy odbiegają od standardowego wzorca męskości oraz uczniowie ubodzy. Z nietolerancją spotykają się też osoby z niepełnosprawnością, otyłe, innej narodowości, a także dziewczynki.

Małgorzata Borowska wyjaśnia, dlaczego przejawów dyskryminacji nie wyłapie monitoring i kto w społeczności szkolnej najczęściej reaguje na przemoc.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Małgorzata Borowska (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), licealiści Magdalena Knapczyńska i Dominik Rodakowski (LO im. Kopernika w Warszawie)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/mm

Czytaj także

Polska szkoła zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 17:00
System edukacji co i rusz jest reformowany, a szkoła przygotowuje do rozwiązywania testów, a nie do życia - to główne zarzuty wobec polskiego szkolnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słowa też gwałcą" - kampania Feminoteki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 16:00
Według badań 85 procent kobiet doświadcza agresji słownej w przestrzeni publicznej. Feminoteka opublikowała spot, w którym kobiety cytują słowa usłyszane pod swoim adresem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parada Równości - marsz wszystkich wykluczonych?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 17:00
"Równe prawa, wspólna sprawa" - to hasło Parady Równości, która po raz 15. przeszła ulicami Warszawy w miniony weekend.
rozwiń zwiń