Jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 17:15
Ludzki mózg jest leniwy, dlatego nowo poznane osoby czy zjawiska błyskawicznie kojarzy z tym, co już zna, a następnie umieszcza w odpowiednich szufladkach. Psycholog Mateusz Grzesiak podpowiada, jak wykorzystać tę właściwość mózgu.
Audio
  • Mateusz Grzesiak o tym, jak zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie (Się mówi/Czwórka)
Pierwsze wrażenie bardzo często bywa błędne
Pierwsze wrażenie bardzo często bywa błędneFoto: Glow Images/East News

Jak mówi Grzesiak, szacuje się, że mniej więcej w 0,03 sekundy mózg potrafi stwierdzić, czy dana osoba wchodzi w jedną z dwóch kategorii: czy jest sympatyczna albo kompetentna.

- Osoba sympatyczna jest uśmiechnięta, ma otwartą postawę ciała, gestykuluje, używa emocjonalnego słownictwa. Kompetencja to dla odmiany głębia intelektualna. Człowiek kompetentny mówi o faktach, liczbach, wykonuje mniej gestów, buduje dystans. Kluczem jest połączenie tych dwóch ekstremów i pokazanie się jako osoba, która jest miła i ma coś ciekawego do powiedzenia - wyjaśnia Mateusz Grzesiak.

Ekspert wyjaśnia też, po ilu sekundach mózg uznaje proces szufladkowania za zakończony. Podpowiada także, w jaki sposób możemy "wyjść z szuflady", jeśli nieświadomie wywarliśmy na kimś niekorzystne wrażenie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Mateusz Grzesiak (psycholog, trener rozwoju osobistego)

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/jp

Czytaj także

Mateusz Grzesiak: jestem po to, żeby zmienić świat

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 14:40
Najpopularniejszy w Polsce coach Mateusz Grzesiak przekonuje, że szczęście każdy musi znaleźć sam i zdradza, że chce dokonać zmiany w myśleniu Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzesiak: Dobry lider to osoba empatyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 19:40
Autorytarny model przywództwa, w którym pracownik ślepo wypełnia nawet najbardziej absurdalne zarządzenia szefa, odchodzi do lamusa. Dziś liczy się umiejętność budowania relacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oceniać uczniów? "Jedynki są nieskuteczne!"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 14:00
Od tego roku szkolnego uczniowie mogą być oceniani opisowo. - System cyfrowy nie przekazuje informacji zwrotnej, a to podstawa, żeby uczeń wiedział co umie, a czego nie - wyjaśniają zaproszeni do studia pedagodzy.
rozwiń zwiń