Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
Audio
  • O życiu delfinów w niewoli opowiadają prof. Tadeusz Kaleta i prof. Hubert Izdebski (Się mówi/Czwórka)
  • Rzeź w Zatoce Delfinów w Japonii. Rozmowa z Anną Zielińską z Fundacji VIVA! Akcja dla zwierząt (Się mówi/Czwórka)
Są urocze, zabawne i mądre, bywają terapeutami. Zwierzęta delfiny są więc odławiane i trafiają do ciasnych basenów, gdzie nierzadko stają się atrakcją turystyczną
Są urocze, zabawne i mądre, bywają terapeutami. Zwierzęta delfiny są więc odławiane i trafiają do ciasnych basenów, gdzie nierzadko stają się atrakcją turystyczną Foto: Glow Images/East News

W naturalnym środowisku delfin przepływa ok. 100 kilometrów dziennie. - Istnieje grupa zwierząt, które - ze względu na swój bardzo mobilny tryb życia - nie powinny być trzymane w zamknięciu i do tej grupy należą wszystkie walenie - przekonywał prof. Tadeusz Kaleta z SGGW. - Delfiny w niewoli zmieniają się, zaczynają pływać w kółko, walą głowami w ich ściany.

Ssaki te są niezwykle inteligentne i zdolne do nawiązywania więzi, potrafią rozpoznawać się wzajemnie i porozumiewać, tworzyć grupy społeczne i dzielić się w nich na role. - Sytuacja w delfinariach jest analogią do tego, co stałoby się, gdyby zamknąć człowieka w szklanej klatce. Bliźniemu byśmy tego nie zrobili, nie róbmy tego więc też delfinom, bo one cierpią dokładnie tak jak my, ludzie - mówiła Anna Zielińska, ekspertka Fundacji VIVA! Akcja dla zwierząt. Zaś prawnik prof. Hubert Izdebski przekonywał, że nawet gdybyśmy chcieli delfinom stworzyć w niewoli warunki choćby zbliżone do naturalnych, będzie to niemożliwe, ze względu na obwarowania prawne.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o szokujących pomysłach Polaków, związanych z trzymaniem delfinów w basenie przy jednym z centrów handlowych, o naukowych badaniach potwierdzających cierpienie zwierząt żyjących w niewoli, a także o szczegółach rzezi tych zwierząt, która corocznie ma miejsce u wybrzeży Japonii.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: prof. Tadeusz Kaleta (SGGW), prof. Hubert Izdebski (prezes Stowarzyszenia Prawnicy Na Rzecz Zwierząt)

Data emisji: 8.12.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Myślistwo to nie tylko zabijanie? "Trzeba kochać przyrodę, by być myśliwym"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 10:00
Wielowiekowa tradycja, odpowiedzialność za przyrodę, czy mordowanie zwierząt dla zabawy? - Jeśli ludzie zabijają je dla rozrywki, to nie łowiectwo, a patologia - mówi Bartłomiej Popczyk, myśliwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klisino: aleja lipowa i chrząszcz o zapachu piżma

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 15:50
W kolejnej odsłonie audycji "Hotspot" odwiedzimy między innymi aleję lipową w miejscowości Klisino na Opolszczyźnie.
rozwiń zwiń