X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
Audio
  • O życiu delfinów w niewoli opowiadają prof. Tadeusz Kaleta i prof. Hubert Izdebski (Się mówi/Czwórka)
  • Rzeź w Zatoce Delfinów w Japonii. Rozmowa z Anną Zielińską z Fundacji VIVA! Akcja dla zwierząt (Się mówi/Czwórka)
Są urocze, zabawne i mądre, bywają terapeutami. Zwierzęta delfiny są więc odławiane i trafiają do ciasnych basenów, gdzie nierzadko stają się atrakcją turystyczną
Są urocze, zabawne i mądre, bywają terapeutami. Zwierzęta delfiny są więc odławiane i trafiają do ciasnych basenów, gdzie nierzadko stają się atrakcją turystyczną Foto: Glow Images/East News

W naturalnym środowisku delfin przepływa ok. 100 kilometrów dziennie. - Istnieje grupa zwierząt, które - ze względu na swój bardzo mobilny tryb życia - nie powinny być trzymane w zamknięciu i do tej grupy należą wszystkie walenie - przekonywał prof. Tadeusz Kaleta z SGGW. - Delfiny w niewoli zmieniają się, zaczynają pływać w kółko, walą głowami w ich ściany.

Ssaki te są niezwykle inteligentne i zdolne do nawiązywania więzi, potrafią rozpoznawać się wzajemnie i porozumiewać, tworzyć grupy społeczne i dzielić się w nich na role. - Sytuacja w delfinariach jest analogią do tego, co stałoby się, gdyby zamknąć człowieka w szklanej klatce. Bliźniemu byśmy tego nie zrobili, nie róbmy tego więc też delfinom, bo one cierpią dokładnie tak jak my, ludzie - mówiła Anna Zielińska, ekspertka Fundacji VIVA! Akcja dla zwierząt. Zaś prawnik prof. Hubert Izdebski przekonywał, że nawet gdybyśmy chcieli delfinom stworzyć w niewoli warunki choćby zbliżone do naturalnych, będzie to niemożliwe, ze względu na obwarowania prawne.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o szokujących pomysłach Polaków, związanych z trzymaniem delfinów w basenie przy jednym z centrów handlowych, o naukowych badaniach potwierdzających cierpienie zwierząt żyjących w niewoli, a także o szczegółach rzezi tych zwierząt, która corocznie ma miejsce u wybrzeży Japonii.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: prof. Tadeusz Kaleta (SGGW), prof. Hubert Izdebski (prezes Stowarzyszenia Prawnicy Na Rzecz Zwierząt)

Data emisji: 8.12.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Myślistwo to nie tylko zabijanie? "Trzeba kochać przyrodę, by być myśliwym"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 10:00
Wielowiekowa tradycja, odpowiedzialność za przyrodę, czy mordowanie zwierząt dla zabawy? - Jeśli ludzie zabijają je dla rozrywki, to nie łowiectwo, a patologia - mówi Bartłomiej Popczyk, myśliwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klisino: aleja lipowa i chrząszcz o zapachu piżma

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 15:50
W kolejnej odsłonie audycji "Hotspot" odwiedzimy między innymi aleję lipową w miejscowości Klisino na Opolszczyźnie.
rozwiń zwiń