Nietrafiony prezent? Sprawdź, co możesz zrobić

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 16:00
- Jeśli kupujemy coś w tradycyjnym sklepie, a towar nie jest wadliwy, jego zwrot jest dopuszczalny, ale zależy od dobrej woli sprzedawcy - mówi Michał Herde z Federacji Konsumentów.
Audio
  • Prawa i obowiązki konsumentów. Kiedy możliwy jest zwrot towaru do sklepu, a kiedy przez internet i jakie dokumenty są wymagane? (Się mówi/Czwórka)
Znając swoje prawa, odważniej dokonujemy zakupów
Znając swoje prawa, odważniej dokonujemy zakupówFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
komputer gra muzyka 1200.jpg
Dzieci robią zakupy w sieci. Czy to zgodne z prawem?

W przypadku sklepów tradycyjnych to sprzedawca ustala zasady - określa, w jakich przypadkach i w jakiej formie możemy zwrócić towar, np. z metkami, czy bez. Tymczasem, jeśli zakupów dokonamy przez internet, sytuacja jest zgoła inna. - Transakcja została sfinalizowana na odległość, dlatego w większości przypadków mamy możliwość odstąpienia od tej umowy - tłumaczył w Czwórce Ernest Makowski z UOKiK.

W programie rozmawialiśmy także o sytuacjach szczególnych, na przykład, gdy usterka towaru wyjdzie na jaw po kilku dniach użytkowania, a także o tym, czy zwracając niechciany towar do sklepu, za każdym razem musimy uzasadniać naszą decyzję. Wysłuchaliśmy także historii słuchaczy Czwórki, którzy zmuszeni byli mierzyć się ze sklepową biurokracją i brakiem dobrej woli podczas reklamowania towaru.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Mat. przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Ernest Makowski (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), Michał Herde, (prezes oddziału Federacji Konsumentów w Warszawie)

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 14.30

kd/mg

Czytaj także

Zakupy w sieci - taniej nie znaczy lepiej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 14:30
W grudniu zakupy w sieci to wybawienie. Kupujemy bez kolejek, bez przepychanek, często za bezcen, ale czy na pewno bezpiecznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróbki - to kradzież czy spryt?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 17:20
Ostatnio głośno było o polskiej projektantce, która kopiowała kreacje zagranicznych domów mody. - To potwierdza tezę, że w podróbkach chodzi nie tylko polska ulica, ale i celebryci - mówi stylista Cezary Głuśniewski.
rozwiń zwiń