Jaki kredyt wybrać? "Żaden nie będzie korzystny"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 17:36
- Nie ma czegoś takiego, jak tani kredyt. Są one drogie, nawet, jeśli samo oprocentowanie wydaje się niskie. Opłaty "schowane" są w obowiązkowych ubezpieczeniach i prowizjach - mówił ekonomista Łukasz Piechowiak.
Audio
  • Zaciąganie kredytów - czy to się opłaca? Rozmowa z Łukaszem Piechowiakiem i Michałem Moskalem (Się mówi/Czwórka)
Młodzi Polacy żyją nierzadko ponad stan. Chcą mieć mnóstwo programów w telewizji i samochody. A nie mają na to pieniędzy
Młodzi Polacy żyją nierzadko ponad stan. Chcą mieć mnóstwo programów w telewizji i samochody. A nie mają na to pieniędzyFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
młodość starość 1200.jpg
Młodzi i ZUS. "O emeryturę musimy zadbać sami"

Z badań przeprowadzonych przez analityków Night Frank wynika, że tylko połowa młodych Polaków, zamieszkujących 20 największych aglomeracji w kraju, zgromadziła drobne oszczędności, większość jest zadłużona. Chętnie sięgają oni po pożyczki i karty kredytowe. - Mediana płac w Polsce to 2359 zł netto, ale młodzi zarabiają ok. 1700 zł. W małych miastach zarobki są gorsze - mówił ekonomista Łukasz Piechowiak. Jednak, jak przyznał student Michał Moskal, kredytów nie powinno się traktować jako środek do tego, by życie było bardziej luksusowe. - Jeśli przyjdzie do spłaty tych zobowiązań może okazać się, że spadniemy nawet poniżej naszego "wyjściowego" poziomu życia - tłumaczył gość Czwórki.

Eksperci podkreślali, że banki w reklamach nie podają rzeczywistych kosztów, które poniesiemy, zaciągając kredyty. Dlatego czytając umowę warto przeanalizować nie tylko kolejne jej punkty, ale także m.in. szczegółowy harmonogram spłat, który otrzymujemy. Łukasz Piechowiak radził też, jak samodzielnie, na podstawie umowy kredytowej wyliczyć, ile rzeczywiście będziemy musieli zapłacić bankowi za nasz kredyt. W programie rozmawialiśmy również o tym, z czym najczęściej wiąże się zaciąganie, nawet niewielkich długów w firmach pożyczkowych.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Piechowiak (główny ekonomista Bankier.pl), Michał Moskal (Niezależne Zrzeszenie Studentów)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/pj

 

Czytaj także

Chcesz zwiedzać świat? Nie potrzebujesz pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:00
Nocleg "na dziko", autostop, couchsurfing czy może planowanie z dużym wyprzedzeniem, albo "last minute"? Jak podróżować, by było jak najtaniej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego lepiej nie być bogatym?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 10:58
We wtorek, na przekór wszystkiemu, będziemy starali się obalić powszechnie obowiązujące tezy. Udowodnimy, że lepiej... nie mieć pieniędzy.
rozwiń zwiń