Słuchaj, rozmawiaj, stawiaj granice. Wychowuj!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 16:45
Powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają" już dawno odeszło do lamusa. Od lat najmłodsi podkreślają, jak bardzo ważne jest dla nich prawo do wyrażania własnego zdania. A dorośli coraz częściej je respektują.
Audio
  • O ważnym głosie dziecka i bardzo istotnym czasie na jego wysłuchanie i rozmowę z nim mówią Czwórkowi eksperci (Się mówi/Czwórka)
Czas na rozmowę i słuchanie dzieci jest bardzo istotny
Czas na rozmowę i słuchanie dzieci jest bardzo istotny Foto: Glow Image/East News

Do własnego zdania prawo ma każdy człowiek i duży i mały. Każdemu z nas gwarantują to przepisy prawne. Marek Michalak (RPD) zwraca szczególną uwagę na prawa dzieci, które już dziś są obywatelami.

- Dziecko już w wieku 2 lat pokazuje własne zdanie - wtedy mówi "nie" - wyjaśnia Leon Ciechanowski z Uniwersytetu SWPS.

Ewa Krawczyńska, psycholog, podkreśla, że ignorowanie zdania dziecka jest niedopuszczalne. - Zdanie dziecka musi być wysłuchane, choć może być przez rodzica zweryfikowane - mówi. Niezwykle istotne jest stworzenie przestrzeni do dyskusji i niepopadanie w skrajności w którąkolwiek ze stron (zbyt duży sprzeciw lub uległość).

Czwórkowi eksperci podpowiadają, jak poradzić sobie z rodzicielską bezradnością, jak stawiać dzieciom granice, których potrzebują, jak wspierać indywidualności, ale i uczyć krytycznego stosunku do siebie samego. Niełatwe, a jednak możliwe.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), Ewa Krawczyńska (psycholog, Poradnia Psychologiczna Evater), Leon Ciechanowski (psycholog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/kul

Czytaj także

"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
rozwiń zwiń