"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
Audio
  • Dlaczego nie warto odkładać decyzji o zajściu w ciążę "na później"? Rozmowa z Izabelą Kobierecką (Się mówi/Czwórka)
Informacja o ciąży budzi w wielu młodych Polkach strach i smutek, zamiast radości. Psycholog radzi jednak, by decyzji o dziecku nie odwlekać
Informacja o ciąży budzi w wielu młodych Polkach strach i smutek, zamiast radości. Psycholog radzi jednak, by decyzji o dziecku nie odwlekaćFoto: Glow Images/East News

Szacunkowy współczynnik dzietności w Polsce wynosił 1,33 dziecka na jedną kobietę w wieku rozrodczym. Na 224 badane państwa Polska jest pod tym względem na 216 miejscu. Jak przyznała w Czwórce psycholog Izabela Kobierecka, jednym z powodów tego stanu rzeczy jest niedouczenie co do przebiegu i konsekwencji ciąży, innym z pewnością niepotrzebne obawy "na zapas".

- Jeśli będziemy traktować ciążę jako biznesplan i zakładać, kiedy dokładnie w nią zajdziemy, najczęściej w którymś momencie po prostu robi się za późno. Bo nie ma "dobrego czasu" na dziecko, zawsze pojawia się coś innego, "ważniejszego", jak zmiana pracy, mieszkania, partnera - mówiła ekspertka i podkreślała, że najlepszy wiek, by zajść w ciążę to ok. 25. rok życia. Potem może być z tym problem - przestrzegała psycholog.

W programie mówiła też o tym, jak po informacji o ciąży zmieniają się ludziom priorytety i tłumaczyła, dlaczego z byciem rodzicami radzą sobie oni z reguły dużo lepiej, niż się spodziewali.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Izabela Kobierecka (psycholog)

Data emisji: 7.01.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mg

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A ty ile poświęcisz, by przestać być sobą?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 17:00
18-letni Karol z Kalisza pociął sobie twarz, by upodobnić się do Popka z Gangu Albanii. - Zmienianie się na siłę to droga donikąd, taka sława szybko przemija - mówi artysta Robert Kuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastolatki bez hamulców. Co pokazują w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 15:40
Ostatnio internet obiegł filmik nagrany przez dwie nastolatki, które chwaliły się, że uprawiały seks z muzykami po koncercie w jednym z warszawskich klubów.
rozwiń zwiń