Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
Audio
  • O "nowym modelu" rodziny, czyli patchworku rozmawiamy z prof. Henrykiem Domańskim i Agatą Wilską (Się mówi/Czwórka)
Na tym, że rozstają się rodzice, najbardziej cierpią dzieci. Jak najmłodsi mają odnaleźć się w nowym domu, z nowym tatą lub nową mamą?
Na tym, że rozstają się rodzice, najbardziej cierpią dzieci. Jak najmłodsi mają odnaleźć się w nowym domu, z "nowym tatą" lub "nową mamą"? Foto: Glow Images/East News

Jak wyliczała w Czwórce psycholog Agata Wilska, w Polsce żyje ok. miliona takich rodzin, a rozwodów wciąż przybywa. Jej zdaniem ludzie emocjonalnie zaangażowani w "patchworkową" sytuację, zmuszeni są mierzyć się z szeregiem pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Popełniają błędy, które mogą być nieodwracalne. - Chcemy wszystko "naprawić" za szybko, mówimy dzieciom zbyt dużo, naciskamy na nie zupełnie niepotrzebnie - wymieniała w Czwórce.

Jak przyznał prof. Henryk Domański, socjolog, rosnąca liczba rozwodów związana jest ze zmianą norm społecznych i wartości. - Następuje indywidualizacja jednostek, mamy też na matrymonialnym rynku coraz więcej dostępnych "ofert" - mówił ekspert i tłumaczył, co jeszcze może być ważną przyczyną rozwodów w naszym kraju. W programie mówiliśmy także o tym, do jakiego nowego modelu rodziny doprowadzi nas system rodzin "patchworkowych". Próbowaliśmy też odpowiedzieć na pytanie o to, jak stworzyć związek doskonały.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog z Polskiej Akademii Nauk), Agata Wilska (psycholog)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/fbi

Czytaj także

Nadopiekuńczy rodzice. Jak się z nimi dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 15:00
Zbyt kontrolujący rodzice potrafią zniszczyć życie. Szczególnie, gdy dziecko ma już "naście" lat i chciałoby być bardziej samodzielne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
rozwiń zwiń