Zanim przemówisz. Radzimy jak opanować stres

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:20
- Większa publiczność wywołuje uczucie, że więcej osób będzie nas oceniać. To największy czynnik stresu, a powiększa go jeszcze fakt, że sami siebie oceniamy surowo - wyjaśnia Krzysztof Janowski, mówca motywacyjny.
Audio
  • Jak przygotować się do wystąpienia publicznego i nie dać się sparaliżować stresowi? (Się mówi/Czwórka)
Już po tym, jak wychodzimy na scenę, publiczność nas oceni - sygnalizują eksperci
Już po tym, jak wychodzimy na scenę, publiczność nas oceni - sygnalizują eksperciFoto: East News/Glow Images

Lęk przed wystąpieniami publicznymi - jak wynika z przeprowadzonych w Kanadzie badań - jest bardziej powszechny niż lęk przed śmiercią. Obawę tę przewyższa tylko strach przed wężami i terrorystami. Zdaniem dr Moniki Maj-Osytek wynika to z braku doświadczenia, a to powinniśmy zdobywać już w okresie szkolnym. I nie chodzi tylko o ćwiczenia w referowaniu tematu czy ustny egzamin, ale umiejętność kreatywnego myślenia w przygotowywaniu wystąpień.

Czytaj także
Szkola stres 1200.jpg
Nie taki stres straszny, jak go malują

- Tymczasem od tego, jak się zaprezentujemy, zależy jak jesteśmy postrzegani - podkreśla, a mówca motywacyjny Krzysztof Janowski dodaje, że sztuka przemawiania przydaje się i w pracy, i w życiu prywatnym. - Ta umiejętność buduje większą pewność siebie.

Eksperci wyjaśniają, jakie gesty wykonane tuż przed wystąpieniem, pomagają opanować tremę i wyjaśniają czy pozytywna autosugestia rzeczywiście gwarantuje powodzenie. W audycji podpowiadamy co zrobić z rękoma i do czego na scenie potrzebna jest woda, radzimy co zrobić, gdy podczas wystąpienia popełnimy błąd, z kim spośród publiczności nawiązywać kontakt wzrokowy i dlaczego, w chwili kryzysu, warto pomyśleć o cytrynie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

ProwadziPiotr Firan

Materiał przygotował: Kuba Jamrozek

Goście: dr Monika Maj-Osytek (ekspert ds. komunikacji niewerbalnej, psychopedagog), Krzysztof Janowski (mówca motywacyjny)

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 14.00

asz

Czytaj także

Znajdź własny patent na stres

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 16:09
Sposobów na zwalczanie wewnętrznego napięcia czy skumulowanej agresji jest bardzo wiele. Ważne jest, aby znaleźć metodę odpowiednią dla siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed Oscarami gwiazdy uczą się u "toastmasterów"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 07:30
Oracja, choć ma wiekową tradycję nadal jest w modzie. W końcu każdy by chciał, żeby ludzie nie tylko go słyszeli, ale też słuchali. O trudnej sztuce łatwego mówienia rozmawialiśmy z ekspertami z klubu Toastmasters.
rozwiń zwiń