Znajdź własny patent na stres

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 16:09
Sposobów na zwalczanie wewnętrznego napięcia czy skumulowanej agresji jest bardzo wiele. Ważne jest, aby znaleźć metodę odpowiednią dla siebie.
Audio

Kumulowanie w sobie złości i frustracji może skutkować chorobami, a te z kolei mogą doprowadzić nawet do śmierci – przestrzega psycholog Sandra Waszniewska. W audycji „Pod lupą” radziła, jak rozładowywać wewnętrzne napięcie.

– Każdy musi znaleźć odpowiednią dla siebie technikę radzenia sobie ze stresem czy agresją – podkreśla gość Czwórki. Zwraca uwagę, że to od osobowości zależy, czy dana metoda będzie skuteczna. Jakie sposoby mamy do wyboru?

Z codziennymi stresami warto radzić sobie w sposób aktywny. Sandra Waszniewska zaleca uprawianie sportu. Okazuje się, że zwykłe ćwiczenia oddechowe również mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Gość Justyny Dżbik zwraca uwagę, że gdy podnosi się poziom stresu, nasz oddech staje się płytki i przyśpieszony, co powoduje niedotlenienie organizmu. Najlepszym sposobem, by odzyskać wewnętrzną równowagę, jest właśnie uspokojenie oddechu, a tym samym dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu.

– Należy wykształcić w sobie umiejętność oddychania przeponowego, co wcale nie jest takie proste. To ten rodzaj oddechu, którego uczą się przyszłe mamy w szkołach rodzenia – tłumaczy Sandra Waszniewska.

Psycholog obala mit dotyczący uspokajającego działania ziołowych preparatów. – Takie specyfiki działają dopiero po długotrwałym zastosowaniu, a nie doraźnie – wyjaśnia gość „Pod lupą”.

Sandra Waszniewska zwraca uwagę, że sami nieświadomie stosujemy własne techniki radzenia sobie ze stresem i agresją.  – To są te małe codzienne przyjemności. Dla niektórych jest to kawa, książka, kino, a dla innych rozmowa z przyjacielem czy ulubiona muzyka – tłumaczy i podkreśla, że warto odkryć, co poprawia nam humor i powoduje, że mija złość.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z psychologiem i trenerem biznesu z firmy Training Factory - Sandrą Waszniewską. Aby wysłuchać dźwięku, wystarczy kliknąć w ikonę znajdującą się w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Młodzi zawałowcy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 11:15
Młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają karierę zawodową, coraz szybciej żyją i coraz częściej chorują na serce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złudny blask dziecięcej kariery

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 16:00
Kopalnia talentów, szansa na wielką karierę, odbieranie dzieciństwa - z tak różnymi opiniami spotyka się dziecięcy show-biznes. Czy dziecięca psychika jest gotowa na sukcesy i porażki w dorosłej skali ?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motorniczy też człowiek

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 08:53
Okazuje się, że praca prowadzących tramwaje należy do najbardziej stresujących.
rozwiń zwiń