Mobbing. Gdzie kończą się niewinne żarty?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 18:38
- Granica między komplementem, który wyraża uznanie, a molestowaniem jest bardzo wyczuwalna, choć trudno ją zdefiniować na poziomie prawnym - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Audio
  • Jak bronić się przed krzywdzącymi żartami i poniżającymi komentarzami? Mówią Natalia Skoczylas i Aleksandra Piotrowska (Się mówi/Czwórka)
Żarty o podtekście erotycznym, obraźliwe komentarze, słowa, przekraczają granice intymności, nierzadko ranią bardziej niż dotyk. Trudno się przed nimi bronić i trudno udowodnić winę, dlatego ich autorzy często pozostają bezkarni
Żarty o podtekście erotycznym, obraźliwe komentarze, słowa, przekraczają granice intymności, nierzadko ranią bardziej niż dotyk. Trudno się przed nimi bronić i trudno udowodnić winę, dlatego ich autorzy często pozostają bezkarniFoto: Glow Images/East news

- Zachowania, których sobie nie życzę, które powodują mój dyskomfort, wobec których nie wiem, jak się zachować - to jest miolestowanie - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska. Tymczasem aż połowa kobiet przyznaje w badaniach, że doświadczyła takich "żartów" w miejscu pracy. - Dopuszczają się tego wszyscy, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia, rodzaju wykonywanej pracy czy relacji z ofiarą - mówiła Piotrowska.

By walczyć z tego typu mobbingiem, ruszyła właśnie kampania "Molestowaniu mówimy nie", współorganizowana przez Feminotekę. - Praca jest tylko jednym z obszarów, pamiętajmy, że do molestowania dochodzić może w każdej przestrzeni publicznej: w sieci, w komunikacji miejskiej czy w szkole - mówiła Natalia Skoczylas z tej organizacjii. Ekspertki Czwórki podkreślały, że ofiary takiego molestowania często wycofują się, zamiast walczyć o swoje prawa, a to nie powinno mieć miejsca. Mówiły, co zrobić, gdy opadamy ofiarami niewybrednych żartów i dlaczego warto reagować, gdy widzimy krzywdę innych. W audycji usłyszeliśmy też historię Kasi, pracownicy, która padła ofiarą werbalnego molestowania ze strony kolegów.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Aleksandra Piotrowska (psycholog), Natalia Skoczylas z Feminoteki (aktywistka społeczna)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Grzesiak radzi, jak budować pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 08:14
Jeśli porównujemy się z innymi i wypadamy na ich tle blado, warto wypisać swoje osiągnięcia na kartce i czytać. O innych skutecznych metodach na budowanie swojego ego mówił w Czwórce trener osobisty Mateusz Grzesiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki bez recepty. "Suplementy diety wcale nas nie leczą"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:44
Na polskim rynku pojawiają się tony suplementów, które mają wzmacniać włosy i paznokcie czy ułatwiać zdanie egzaminów. Przyjmowane w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
rozwiń zwiń