Życie na kredycie. Jak zadłużają się młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 14:00
Co czwarty 26-30-latek i co siódmy 31-35-latek korzysta ze wsparcia rodziców. To wyniki badania "Finansowy Portret Młodych".
Audio
  • Kredyty studenckie - rozmowa z Anną Gembicką i Waldemarem Rogowskim (Się mówi/Czwórka)
Czy zadłużanie się na początku dorosłego życia to dobry pomysł?
Czy zadłużanie się na początku dorosłego życia to dobry pomysł?Foto: Glow Images/East News

W sytuacji, kiedy podczas studiów i po ich zakończeniu młodzi ludzie nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, korzystają z kredytów. Po studiach zaś mają możliwość ubiegania się o kredyt absolwencki. - Takich ludzi jest w Polsce niemal 600 tys., a to tylko 3 proc. wszystkich zadłużonych Polaków - mówił w Czwórce Waldemar Rogowski z SGH. - Studenci zaciągają głównie kredyty konsumpcyjne, jednak kilkanaście procent ich zobowiązań to kredyty mieszkaniowe.

Ilu z zadłużonych żaków jest w stanie spłacić zobowiązanie i z jakich źródeł czerpią oni srodki, by to zrobić? O tym rozmawialiśmy podczas audycji. Sprawdziliśmy też, jakie są koszty utrzymania studenta.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Gembicka (studentka prawa, członkini Niezależnego Zrzeszenia Studentów), Waldemar Rogowski (analityk Big Info Monitora, ekspert Szkoły Głównej Handlowej)

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 14.00

kd

Czytaj także

Polscy studenci w Europie. Ile muszą płacić?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 18:00
Ile kosztują studia na zagranicznych uczelniach? Jak poradzić sobie z kredytem zaciągniętym na studia? - o tym dyskutowaliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet studenta. Jak zarabiają polscy żacy?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 14:30
W Dniu Studenta w "Dajesz radę" zajrzeliśmy do studenckiego portfela. W sondzie Czwórki słuchacze-studenci tłumaczyli, że rozbieżność jest duża - od 600 zł do 2000 zł na miesiąc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogarnij swoje finanse z Tomaszem Jaroszkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:00
Tomasz Jaroszek, bloger ekonomiczny i ekspert ds. finansów jest pomysłodawcą akcji "W 2016 ogarnę swoje finanse". - Budżet każdego z nas można potraktować jak budżet firmy - mówi.
rozwiń zwiń