Wielkanocne tradycje w Polsce: serwety, pisanki i... wosk

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 13:00
Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów, ale także przygotowywania m.in. pisanek. - Do dziś stosuje się metodę pisania na ciemnym jajku, które potem wkłada się do kiszonej kapusty, by skorupka wytraciła barwnik - mówił Tomasz Krajewski, twórca ludowy z Lubelszczyzny.
Audio
  • Przygotowania wielkanocne w różnych regionach Polski (Się mówi/Czwórka)
Wielkanocne przygotowania w gronie rodzinnym
Wielkanocne przygotowania w gronie rodzinnymFoto: Glow Images/East News

W rozmowie z Czwórką mieszkańcy różnych regionów Polski zdradzali, jak tradycyjnie obchodzi się święta wielkanocne w ich domach. - W koszyku muszą znaleźć się jajka, pisanki, kawałek chlebka, troszkę masełka, chrzan, sól, kawałek mięska, kiełbaska i baranek - mówiła w rozmowie z Czwórką Zofia Pacan z Bielowic koło Opoczna. Zaś, jak tłumaczyła mieszkająca we Wrocławiu Maria Mączak wyznania grecko-katolickiego, świąteczne kosze powinny być wielkie, a oprócz tradycyjnych potraw znajdują się w nich m.in. ziemniaki, które zwiastować mają urodzaj, chrzan, symbolizujący siłę i specjalny, zapiekany ser.

W audycji dowiedzieliśmy się także m.in., jak haftuje się tradycyjne serwety, które znajdują się w koszach mieszkańców okolic Nowego Sącza, i w jaki sposób robi się tam wydmuszki przy pomocy... wosku.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotował: Jakub Jamrozek

Data emisji: 26.03.2016

Godzina emisji: 15.30

kd

Czytaj także

Kto był pierwszy: Dziadek Mróz czy Święty Mikołaj?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:01
Wschodni odpowiednik Świętego Mikołaja ma o wiele dłuższą brodę, jest inaczej ubrany, a zamiast latać saniami, porusza się jeżdżąc trojką, czyli trójkonnym zaprzęgiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkanoc w Paragwaju - pełna tradycji i folkloru

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 19:04
- To jeden z najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych przez Polaków krajów Ameryki Południowej. Tymczasem, zwłaszcza w okresie przedświątecznym warto się tam wybrać - przekonywał w Czwórce Bartek Kaftan, podróżnik.
rozwiń zwiń